Mąż Cimanouskiej, który otrzymał polską wizę humanitarną, w tym tygodniu przybył na Ukrainę

- Reklama -

Ambasada RP w Kijowie nie udziela żadnych informacji w sprawie męża sportsmenki.

Müller w środę na konferencji prasowej poinformował, że olimpijka Cimanouska jest obecnie pod opieką polskich służb dyplomatycznych. Odmówił jednak podania szczegółów dotyczących jej przylotu z Tokio, „jego miejsca i formy” ze względów bezpieczeństwa. Zapewnił, że taka dyskrecja wynika z zastosowanych procedur.

Samolot z Tokio z białoruską sprinterką na pokładzie wylądował w środę po południu w stolicy Austrii, Wiedniu. Lekkoatletka ma odlecieć jeszcze w środę do Warszawy.

Müller poinformował jednocześnie, że Polska „równolegle” przyznała wizę humanitarną mężowi Cimanouskiej.

W poniedziałek ukraińskie media podały, że mąż olimpijki Arseń Zdaniewicz przybył z Białorusi na Ukrainę. W rozmowie z ukraińską redakcją BBC 25-latek poinformował, że decyzję o wyjeździe za granicę podjął w pół godziny. Zdaniewicz zapewnił, że na Ukrainie czuje się bezpiecznie. Nie sprecyzował swojego dokładnego miejsca pobytu. „Nie czułem, by mnie śledzono, spokojnie przekroczyłem granicę, teraz jestem bezpieczny” – powiedział BBC.

W rozmowie z Radiem Swoboda podkreślił, że planuje wyjechać do Polski, gdzie spotka się z małżonką.

Zdaniewicz opuścił Białoruś po tym, gdy jego żona w niedzielę poinformowała, że w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju została odsunięta od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a funkcjonariusze próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł.

We wtorek szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że skontaktował się ze Zdaniewiczem. „Udzielamy mu wszelkiej koniecznej pomocy podczas pobytu na Ukrainie i zrobimy wszystko, by czuł się bezpiecznie, nawet mimo szokujących wiadomości” – dodał.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -