Media: holenderskie ministerstwo zdrowia zapłaciło za 15 mln wadliwych maseczek ochronnych

Zobacz

- Reklama -

Firma z miejscowości Wijchen we wschodniej Holandii otrzymała wiosną 2020 r. zlecenie od ministerstwa zdrowia na dostarczenie 19 mln milionów maseczek mających chronić przed Covid-19.

Według Follow the Money firma zajmowała się wcześniej sprowadzaniem z Chin plastikowych kubków, tacek z trzciny cukrowej, bambusowych sztućców oraz tekturowych pudełek na ciasta.

Po zbadaniu przez Holenderski Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) dostarczonej partii masek okazało się, że aż 15 z 19 milionów posiada wady, które spowodowały, że zostały one odrzucone. Mimo to, jak informują FTM oraz dziennik „De Volkskrant”, ministerstwo zapłaciło za wszystkie maski, w sumie ponad 36 mln euro.

To kolejna z ujawnionych ostatnio przez media afer z maseczkami. Kilka dni temu „De Volkskrant” poinformował o tym, że powiązany z chadecką CDA lobbysta Sywert van Lienden zarobił miliony euro na dostarczeniu 40 mln maseczek ministerstwu zdrowia, którym kieruje działacz chadecji, wicepremier Hugo de Jonge. Ministerstwo miało przepłacić 13 mln euro.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ kib/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -