Media: według Citi inflacja w Wielkiej Brytanii na początku 2023 r. przekroczy 18 proc. rdr

Udostępnij

W poniedziałek dziennik Financial Times poinformował o najnowszej prognozie banku inwestycyjnego Citi dotyczącej inflacji w Wielkiej Brytanii. W styczniu 2023 r. ma ona wynieść 18,6 proc. “To najwyższy poziom od prawie pół wieku” – odnotował Finacial Times. Dotychczasowy rekord inflacji na Wyspach został ustanowiony w roku 1979 w związku z drugim kryzysem naftowym po rewolucji w Iranie; inflacja wyniosła wówczas 17,9 proc.

W Wielkiej Brytanii ceny energii są regulowane przez Ofgem (The Office of Gas and Electricity Markets), który ustanawia maksymalne stawki w ramach mechanizmu progów cen (price gap). Po ostatniej podwyżce obowiązującej od kwietnia br. próg cenowy wynosi 1971 funtów za kWh. Dziennik przypomniał, że w piątek Ofgem ogłosi nową stawkę dla przeciętnego gospodarstwa domowego – “większość analityków spodziewa się, że stawka przekroczy 3500 funtów”. Citi prognozuje, że progi cenowe zostaną podniesione do “4567 funtów w styczniu, a następnie do 5816 funtów w kwietniu”. W konsekwencji inflacja “wejdzie w stratosferę”.

W ocenie głównego ekonomisty Citi w Wielkiej Brytanii, Benjamina Nabarro, skala prawdopodobnej inflacji zmusi Bank Anglii do dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. “Goldman Sachs i EY spodziewają się inflacji na poziomie co najmniej 15 procent na początku przyszłego roku, a Bank Anglii poinformował w tym miesiącu, że inflacja przekroczy 13 procent pod koniec roku” – przypomniał Financial Times.

W poniedziałek 22 sierpnia po godzinie 13.30 w holenderskim hubie TTF 1 MWh gaz w kontraktach październikowych kosztuje około 295 euro. W analogicznym okresie rok temu kontrakty październikowe były wyceniane na około 26 euro/MWh. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Sonda NASA uderzyła w planetoidę. “To wielki skok ludzkości w imię obrony planetarnej”

Sonda NASA zgodnie z planem zderzyła się we wtorek nad ranem z planetoidą Dimorphos w ramach misji DART - pierwszego w historii testu obrony planetarnej. Misja ma sprawdzić, na ile uderzenie w niewielkie ciało niebieskie zmieni jego kurs.

PGNiG w 2023 r. będzie mogło sprowadzić z Norwegii przez Baltic Pipe co najmniej 6,5 mld m sześc. gazu

W 2023 roku PGNiG będzie mogło sprowadzić z Norwegii do Polski przez Baltic Pipe co najmniej 6,5 mld m sześc. gazu ziemnego. W 2024 roku wolumen dostaw wzrośnie o ponad 1 mld m sześc. - poinformowała spółka we wtorek.
- Reklama -

REKLAMA