MEiN: 335 wniosków w pierwszej edycji konkursu “Perły nauki”

PAP
PAP 3 min czytania

Ministerstwo edukacji i nauki ogłosiło w 2021 r. program “Perły nauki”. Jego celem jest wsparcie wybitnie uzdolnionych absolwentów studiów pierwszego stopnia lub studentów po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich.

Warunkiem udziału w programie było m.in. przedstawienie projektu, którego koszt realizacji nie przekracza 240 tys. zł dla projektu z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, z nauk inżynieryjno-technicznych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu albo z dziedziny nauk rolniczych lub 200 tys. zł dla projektu z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, nauk teologicznych albo z dziedziny sztuki. Kierownik projektu w ramach konkursu otrzyma też wynagrodzenie, które nie przekracza 3 tys. zł miesięcznie.

Pierwszy nabór wniosków w ramach przedsięwzięcia trwał od 4 stycznia do 18 lutego 2022 r. Nie określono terminu rozstrzygnięcia konkursu. PAP zapytała MEiN m.in. o to, kiedy jest ono planowane. W odpowiedzi rzecznik MEiN Adrianna Całus-Polak przekazała, że wyniki I edycji programu zaplanowano na drugą połowę lutego. Jednak ze względu na skomplikowaną procedurę oceny wniosków, może on się zmienić.

W ocenę wniosków – jak podało MEiN – zaangażowani byli eksperci zewnętrzni, a ich pozyskanie “jest zadaniem trudnym i pracochłonnym” i “cześć ekspertów nie chce podjąć się recenzowania wniosków, co przedkłada się na czasochłonne poszukiwanie innych specjalistów z danej dziedziny/dyscypliny, której dotyczy wniosek.”

Całus-Polak dodała, że w pierwszej edycji konkursu wpłynęło 335 wniosków.

“W roku 2023 jest planowane ogłoszenie kolejnej edycji programu +Perły nauki+” – zapewniła. Jednocześnie zastrzegła, że decyzję o ewentualnej kolejnej edycji programu i terminie naboru będzie podejmował minister.

“Z uwagi na ograniczony budżet na programy w 2023 r. minister będzie ogłaszał programy sukcesywnie, w zależności od dostępności środków w planie budżetowym” – przekazała.

Program “Perły nauki” to następca “Diamentowego grantu”, w którym przyznawano pieniądze od 2012 do 2019 r.

MEiN podał, że nowy program różni od poprzedniego m.in. to, że uwzględnia, poza prowadzeniem badań naukowych, również prowadzenie twórczości artystycznej.

“Diamentowy grant” dawał laureatom programu możliwość skrócenia ścieżki kariery naukowej. Mogli starać się o przyjęcie na studia doktoranckie, nie mając tytułu magistra. Z kolei w “Perłach nauki” nie ma jasno wskazanej możliwości skrócenia ścieżki kariery.

W “Diamentowym grancie” koszt realizacji projektu wynosił od 180 tys. zł do 220 tys. zł. W nowym programie zaproponowano od 200 tys. zł do 240 tys. zł w zależności od dziedziny nauki. Zwiększyła się też wysokość wynagrodzenia kierownika projektu – z 2500 zł do 3000 zł.(PAP)

Skomentuj
- Reklama -

Transition Technologies PSC rozpoczyna współpracę z amerykańskim gigantem BMC Software

Transition Technologies PSC (TT PSC), globalny integrator systemów i dostawca usług IT dla przemysłu i biznesu, został oficjalnym partnerem firmy

2 min czytania

Robert Rogalski Business Developmenet Managerem Dell Technologies w TD Synnex

TD SYNNEX poinformował dziś o powierzeniu stanowiska Business Development Managera – Dell Technologies Robertowi Rogalskiemu, posiadającemu 26-letnie doświadczenie w branży

3 min czytania

Światowy Dzień Backupu – jak wybrać optymalne rozwiązanie dla firmy? Podpowiada ekspert Action Business Center

Eksperci firm badawczych zajmujący się  tematem cyberbezpieczeństwa są zgodni: w ostatnim czasie w Polsce lawinowo wzrosło zagrożenia cyberatakami. Celem hakerów