Merkel: rząd Niemiec zabiega o zagwarantowanie opieki medycznej Nawalnemu

Zobacz

- Reklama -

Merkel, która wypowiadała się podczas wideokonferencji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, podkreśliła, że jest bardzo ważne, by uwolnienia Nawalnego zażądał Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz).

„Mamy liczne konflikty z Rosją, które niestety sprawiają, że nasze (wzajemne) relacje są trudne, ale zawsze jestem zwolenniczką dalszego prowadzenia rozmów” – dodała kanclerz.

Wcześniej we wtorek ETPCz poinformował, że przekazał Moskwie pytania dotyczące kondycji więzionego opozycjonisty oraz warunków w jakich przebywa i wyraził zaniepokojenie, czy „są one zgodne z prawem do życia”.

W poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oznajmił, że rosyjskie władze muszą dać Nawalnemu natychmiastowy dostęp do takiej opieki medycznej, do której ma zaufanie. Wkrótce potem takie samo stanowisko w imieniu Londynu przedstawił minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Temat Rosji był jednym z omawianych podczas poniedziałkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych krajów UE.

Również Biały Dom oznajmił w poniedziałek, że za stan zdrowia Nawalnego odpowiada Kreml i rosyjski opozycjonista musi być traktowany w sposób humanitarny.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki ostrzegła, że świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności, jeśli ucierpi jego zdrowie.

Nawalny prowadzi głodówkę od 31 marca. W niedzielę został przewieziony z kolonii karnej w Pokrowie do szpitala więziennego w kolonii karnej nr 3 we Włodzimierzu, która owiana jest bardzo złą sławą i uznawana za miejsce tortur.

Nawalny, który cierpi na bóle kręgosłupa i traci czucie w kończynach, od końca marca prowadzi głodówkę. Jego współpracownicy zapowiedzieli na 21 kwietnia demonstracje w miastach Rosji w jego obronie. (PAP)

fit/ mal/

arch.

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -