- Reklama -

Mewy zwracają uwagę na kierunek ludzkiego wzroku

Zobacz

- Reklama -

W ramach badania naukowcy z University of Exeter podchodzili do mew na plaży. Zbliżali się do ptaków patrząc w ziemię lub spoglądając bezpośrednio na mewy. Odkryto, że kiedy badacze zbliżali się do mew nie patrząc na nie, byli w stanie podejść do nich średnio dwa metry bliżej, zanim ptaki uciekły.

Młode mewy równie często reagowały na kierunek ludzkiego wzroku co starsze ptaki, co sugeruje, że rodzą się one z taką skłonnością, lub szybko się jej uczą. Oznacza to również, że ich niechęć do ludzkiego spojrzenia nie wynika z negatywnych interakcji z ludźmi na przestrzeni miesięcy lub lat.

Poprzednie badania wykazały, że mewy z mniejszym prawdopodobieństwem będą dziobały paczkę chipsów, jeśli są obserwowane przez człowieka. Jednak w poprzednich eksperymentach badacz albo spoglądał na mewę, albo odwracał od niej głowę. W nowym badaniu eksperymentator zbliżył się twarzą do ptaka i tylko zmienił kierunek patrzenia – albo spoglądał w dół, albo na mewę.

Badanie przeprowadzone przez naukowców potwierdza również szeroko rozpowszechniony pogląd, że „miejskie” mewy są odważniejsze niż „wiejskie” – pozwalają człowiekowi podejść średnio o 2,5 metra bliżej. Mewy obserwowane na obszarach wiejskich były również ponad trzy razy bardziej skłonne do odlatywania – zamiast odejścia – od zbliżającego się człowieka.

Obserwacji dokonano w Kornwalii w Wielkiej Brytanii. W badaniach uwzględniono łącznie 155 mew: 50 dorosłych osobników i 45 młodych w obszarach miejskich oraz 34 osobniki dorosłe i 26 młodych w obszarach wiejskich. Wiek ptaków określono na podstawie ich upierzenia: dorosłe osobniki (4-letnie lub starsze) rozpoznano po biało-szarym upierzeniu. Młode (urodzone w tym roku, w którym przeprowadzono badanie) miały całkowicie brązowe upierzenie.

Źródło: https://www.exeter.ac.uk/news/research/title_813965_en.html oraz https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S000334722030244X?via%3Dihub (PAP)

anl/ ekr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -