- Reklama -

MF: elektronicznie złożono ponad 8,5 mln PIT-ów

Zobacz

- Reklama -

Jak podał w swoim komunikacie resort, 91 proc. wszystkich deklaracji, które do tej pory złożono, do urzędów skarbowych przekazano w formie elektronicznej. Jedynie 9 proc. to zeznania papierowe.

Według MF dużą popularnością cieszy się usługa Twój e-PIT, dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Z jej wykorzystaniem złożono do tej pory prawie 3,7 mln PIT-ów.

Zeznania podatkowe można składać również z użyciem systemu e-Deklaracje.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński cytowany w komunikacie podkreślił, że „każdego roku coraz więcej podatników rozlicza swój PIT w formie elektronicznej”. To „najszybszy, najprostszy i najbezpieczniejszy sposób złożenia PIT” – zapewnił.

Ministerstwo Finansów przypomina, że obecnie wizyta w urzędzie skarbowym możliwa jest – ze względu na sytuację epidemiczną – wyłącznie po jej wcześniejszej rezerwacji online lub telefonicznie. PIT w tradycyjnej formie można złożyć bez umawiania wizyty, w urnie wystawionej w urzędzie – czytamy w komunikacie.

W uruchomionym 1 lutego e-Urzędzie Skarbowym podatnicy mogą, jak tłumaczy resort, załatwić wiele spraw online bez konieczności wizyty. Znajdą tam dostęp do usługi Twój e-PIT, e-mikrofirmy, wykazu mandatów karnych, czy możliwości realizacji płatności do organów podatkowych, jak i wglądu w historię wpłat.

W serwisie można też złożyć w formie elektronicznej niektóre pisma, np. zawiadomienie ZAW-NR, pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, czy też tzw. czynny żal.

E-Urząd Skarbowy dostępny jest 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu – informuje Ministerstwo Finansów.

Podatnicy, którzy w zeznaniu rocznym wykażą nadpłatę podatku i złożą je w formie elektronicznej, mogą liczyć na szybszy zwrot swoich pieniędzy – przypomniano. Urząd ma na to w takim wypadku maksymalnie 45 dni, zaś w przypadku deklaracji złożonych w formie papierowej – trzy miesiące.

Do tej pory administracja skarbowa zwróciła na konta podatników 5,5 mld zł nadpłaconego podatku. Podatnicy wpłacili z kolei dotychczas 921 mln zł, które wykazali w swoich zeznaniach jako podatek „do zapłaty”. (PAP)

mfr/ pad/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -