MF: jeszcze w tym roku system szybkiego zwrotu podatku zostanie rozszerzony na VAT

Zobacz

- Reklama -

Dyrektor w MF poinformował, że w resorcie finansów trwają prace nad wprowadzeniem technicznych usprawnień dotyczących zwrotu VAT. Chodzi o projekt tzw. AUTO ZWROT, który przyspiesza proces obsługi deklaracji i ma przyspieszyć proces obsługi zwrotu należności z deklaracji VAT.

„Pracujemy nad regułami, które w przypadku części podatników, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że zwrot jest należy – dokonać tego zwrotu w ciągu kilku dni” – powiedział. Dodał, że ustawa mówi o terminach maksymalnych – 25, 60 i 180 dni. Nie znaczy to, że podatku nie można zwrócić wcześniej, np. piątego dnia, jeżeli fiskus miałby sto procent pewności, że jest on zasadny.

Jedynak zaznaczył, że system w części dotyczącej zatwierdzania deklaracji PIT jest gotowy i działa od kilku miesięcy. Efekty jego funkcjonowania można było zobaczyć przy okazji zwrotu PIT z zeznań rocznych za 2020 r. W wielu przypadkach fiskus oddawał nadpłaty w ciągu kilku dni od złożenia zeznania. Wszystko dzięki temu – jak powiedział przedstawiciel MF – że system był w stanie deklaracje te bardzo szybko przetworzyć.

„W przypadku VAT sprawa jest bardziej skomplikowana. Zgodnie z harmonogramem system zostanie rozszerzony na VAT jeszcze w tym roku” – zadeklarował Jedynak. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -