MFiPR: pandemia przyspieszyła rewolucję cyfrową

- Reklama -

„Z nowymi technologiami wiążą się zarówno szanse, jak i zagrożenia. Adaptacja do świata, w którym tempo powstawania i upowszechniania się nowoczesnych rozwiązań wciąż przyspiesza, stanowi jedno z wyzwań współczesnego świata” – zaznaczył Buda. Wiceszef MFiPR zwrócił uwagę na rolę centrów transferów wiedzy i technologii – umożliwiają one współpracę uniwersytetów i placówek badawczych z sektorem prywatnym, a w konsekwencji szybsze wprowadzanie nowych technologii wypracowanych na uczelniach na rynek komercyjny.

Jego zdaniem „pandemia przyspieszyła rewolucję cyfrową i wdrażanie rozwiązań technologicznych”. „Nowe technologie stały się nieodłącznym elementem naszego życia” – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Jak mówił, innowacje są bazą dla transformacji gospodarczej, powstawania nowych rynków pracy i kształcenia wyspecjalizowanej kadry pracowników. Podkreślił, że rozwiązania nowej generacji mają szansę stać się „katalizatorem zmiany dla wielu regionów Polski”, a prace nad zaawansowaną infrastrukturą do przesyłu danych pozwolą wyeliminować białe plamy w dostępie do internetu i kłopoty z przepustowością sieci.

Opracowywana w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 ma być kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski – łączy planowanie społeczno-gospodarcze z przestrzennym.

Celem KRK 2050 jest m.in. identyfikacja kluczowych światowych i krajowych trendów kształtujących przyszłość; pokazanie najważniejszych wyzwań rozwojowych, z jakimi mierzy i mierzyć się będzie Polska; przedstawienie możliwych scenariuszy rozwojowych.

Jak wyjaśnił resort, w ramach prac nad KRK 2050 odbywają się wysłuchania publiczne, którym towarzyszą debaty ekspertów. 20 października ma się odbyć ostatnia dyskusja i wysłuchanie poświęcone kwestiom społeczeństwa i jakości życia. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -