Ponad 20 mln euro trafi do firm na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich

Udostępnij

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) opublikowało w czwartek wyniki II konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” finansowanego z Funduszy Norweskich.

“Budżet konkursu został zwiększony ponad dwukrotnie do 21,3 mln euro, co pozwoliło na wybranie do dofinansowania aż 20 projektów spośród 136 złożonych wniosków. Łącznie pozytywnie ocenionych zostało 60 projektów, z czego 40 trafiło na listę rezerwową” – poinformowano w komunikacie.

Dodano, że 6 zwycięskich projektów będzie realizowanych w województwie warmińsko-mazurskim, 3 w lubelskim, 2 w małopolskim, 2 w pomorskim i po 1 w województwach: kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, śląskim, podkarpackim oraz łódzkim.

“Jeden z wybranych projektów zakłada usuwanie fosforanów z wód powierzchniowych za pomocą mikrokapsułek. Kolejne to między innymi ekologiczny czarter jachtów na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich oraz Portowa Stacja Tankowania Wodoru – opracowanie i wdrożenie innowacyjnego produktu w obszarze wód morskich” – wymieniło MFiPR.

Wskazano, że dofinansowanie w ramach konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich” wynosi do 80 proc. wartości projektu i może sięgać nawet 2 mln euro.

“Wydatki objęte wsparciem to przede wszystkim zakup nowych środków trwałych (w tym maszyn i urządzeń), koszty robót i materiałów budowlanych (m.in. w zakresie rozbudowy, budowy lub modernizacji portów), ale także inwestycje w wartości prawne i niematerialne (np. oprogramowanie), usługi doradcze czy prace rozwojowe” – wyjaśniło ministerstwo.

Konkurs „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 w ramach Programu „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje”.

Konkurs skierowany był do mikro, małych i średnich firm. Ma on przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorców prowadzących działalność w obszarze wód śródlądowych, morskich lub ich bezpośredniego otoczenia.

Dodano, że cel ten miał zostać osiągnięty dzięki wdrożeniu innowacyjnych procesów, produktów, usług lub rozwiązań, które rozwiną działalność gospodarczą, w tym wzrost przychodów, zysku lub zatrudnienia. Innowacyjne projekty mają również przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia wód i ich otoczenia. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Prof. Jemielity: “chemia klik” rewolucjonizuje nauki przyrodnicze

Nazwa "chemia klik" nawiązuje do dźwięku wydawanego przez łączące się ze sobą klocki – tak w prosty sposób można budować złożone molekuły dzięki odkryciom noblistów. Chemia bioortogonalna poprzez takie połączenia wewnątrz żywych komórek pozwala tworzyć leki, testy diagnostyczne czy terapie celowane – tłumaczy prof. Jacek Jemielity z UW.

Amazon inwestuje w technologię. W ciągu 3 lat zainwestował krocie w centra dystrybucyjne

Amazon nieustannie inwestuje w nowe technologie wspierające pracowników i...
- Reklama -

REKLAMA