MFW obniża prognozę globalnego wzrostu gospodarczego do 5,9 proc.

- Reklama -

Generalnie Fundusz przewiduje, że światowa gospodarka poradzi sobie w tym roku z zastojem spowodowanym pandemią koronawirusa nieco gorzej, niż przewidywał raport MFW z czerwca. Ocenia też, że „źródłem poważnego niepokoju pozostaje rozwarstwienie perspektyw gospodarczych”, które będą znacznie lepsze dla krajów zamożnych i dadzą im szanse na szybsze odrobienie strat po kryzysie.

Spowolnienie gospodarcze w krajach biednych, związane z rozpowszechnieniem się wariantu wirusa Delta, stanowić będzie „poważne ryzyko” pogorszenia warunków życiowych.

Gospodarka strefy euro ma wzrosnąć o 5 proc.; wcześniej przewidywano, że będzie to 4,6 proc. Lepsze prognozy dla krajów unii walutowej są pochodną szybszego wzrostu gospodarczego Francji i Włoch – poinformował MFW w raporcie opublikowanym w związku z rozpoczęciem jesiennej sesji Funduszu.

W Chinach wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 8 proc. – o 0,1 punktu proc. mniej, niż MFW przewidywał w czerwcu; słabsza będzie też dynamika PKB Wielkiej Brytanii – ma wynieść 6,8 proc., o 0,1 punktu proc. mniej niż wskazywała poprzednia prognoza.

W strefie euro gorzej niż przewidywano poradzą sobie Niemcy – 3,1 proc., (o 0,5 punktu proc. mniej), ale lepsze są rokowania dla Francji – wzrost PKB ma tam sięgnąć 6,3 proc. (0,5 punktu proc. więcej niż w prognozie czerwcowej) i Włochy – 5,8 proc. (+0,9 pkt proc.).

MFW oczekuje, że pozostałe gospodarki rozwinięte wrócą do tempa wzrostu gospodarczego sprzed pandemii w połowie 2022 roku. (PAP)

fit/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -