Międzynarodowy rynek węgla gorączkowo szuka alternatyw dla węgla z Rosji – ARP

Udostępnij

“Sytuacja związana z nałożeniem embarga na dostawy surowca rosyjskiego do Europy, które zacznie obowiązywać od 10 sierpnia nadal przekłada się na zmianę dotychczasowych strumieni handlu spotowego na międzynarodowym rynku węgla” – napisano.

ARP pisze, że o ile do tej pory, węgiel z krajów takich jak RPA, Australia i Indonezja był naturalnym odpowiednikiem dla europejskiej energetyki w sytuacjach konieczności zaspokojenia pewnej części popytu, to w świetle zagrażającego Europie kryzysu energetycznego pojawiają się takie alternatywy jak Tanzania, Kazachstan czy Nigeria.

“Chociaż węgiel pochodzący z ww. krajów już od dawna jest w obrocie handlowym, to jego eksport i stosowanie na szerszą skalę, musi zostać bardziej rozpoznane ze względu na różnice w jakości czy wielkości możliwych wolumenów przeznaczonych na eksport. Jak podają źródła, zarezerwowano już ładunki z Tanzanii i Kazachstanu, ponieważ jakość węgla jest lepsza aniżeli z innych źródeł. Natomiast ewentualne dostawy z Nigerii są obecnie analizowane” – pisze ARP.

Według ARP, uwzględniając specyfikację instalacji europejskich, najlepszą alternatywą jest surowiec o parametrach 5 700 kcal/kg NAR lub wyższych z zawartością siarki na poziomie 0,8 proc. i substancji lotnych na poziomie 20-24 proc. Węgiel pochodzący z ww. krajów spełnia te wymogi. Jak podają źródła tanzański węgiel ma jakość opowiadająca jakości surowca NAR 6000 kcal/kg, ale ze względu na ograniczenia w portach jego eksport może być utrudniony.

Z kolei węgiel z Kazachstanu nie jest objęty sankcjami, ale jest nieco gorszej jakości niż z RPA. Dotychczas importowany surowiec z Rosji, spełniał kryteria instalacji w Europie w stu procentach w przeciwieństwie do surowca z USA, RPA czy Indonezji, który jest ograniczony pod względem dostępności czy wymaganych parametrów jakościowych. Ponadto są one znacznie droższe w stosunku do surowców z ww. alternatywnych kierunków.

“Biorąc pod uwagę, że globalna podaż surowca wysokogatunkowego tzn. o parametrach NAR 6 000 kcal/kg jest bardzo ograniczona, to dodatkowa przewaga cenowa surowca z Kazachstanu czy Tanzanii, wzmaga zainteresowanie europejskich nabywców tymi gatunkami” – napisano.

ARP pisze, że sytuacja w europejskiej części międzynarodowego rynku węgla staje się coraz bardziej napięta.

“Zmniejszenie przepływów przez gazociąg Nordstream 1 w lipcu oraz słaba produkcja energii z wiatru w Niemczech, spowodowała, że średni dzienny indeks CIF ARA w ostatnich trzech dniach lipca wyniósł 407,05$/t, jednocześnie osiągając rekordową przewagę w stosunku do indeksu RB w RPA. Ponadto paniczne wręcz próby zamknięcia konkretnych wolumenów przed planowanym embargiem na rosyjski węgiel, przekładały się na znaczący wzrost popytu, który z kolei doprowadził do historycznie wysokich poziomów zapasów w hubie przeładunkowym ARA” – napisano. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Prezes NBP: nic nie upoważnia do myślenia o inflacji na poziomie dwudziestu iluś procent

Nic nie upoważnia nas do myślenia o inflacji na poziomie dwudziestu iluś procent, którą niektórzy straszą - stwierdził w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jego zdaniem nawet jeśli inflacja wzrośnie na początku roku, to potem na całym świecie spadnie.

Branża telko szuka recepty na kryzys energetyczny

Ceny energii rosną z miesiąca na miesiąc. Jak kryzys...
- Reklama -

REKLAMA