Mikroplastik może szkodzić na różne sposoby

Zobacz

- Reklama -

Mikroplastik to cząstki tworzyw sztucznych o wielkości mniejszej niż 5 mm. Z powodu masowego wykorzystania plastiku przez ludzi, coraz więcej można tych cząstek znaleźć w naturalnym środowisku.

Naukowcy z University of Toronto (Kanada) wpływ mikroplastiku na przetrwanie, wzrost i rozwój larw strzebli grubogłowych – ryb żyjących w jeziorach i rzekach Ameryki Północnej.

Okazuje się, że cząstki o różnym kształcie, wielkości i składzie chemicznym stwarzają różnego rodzaju zagrożenie. Zależnie od swojej budowy mogą bowiem szkodzić przez oddziaływania fizyczne i chemiczne.

Badacze podkreślają tymczasem, że obecne metody stosowane w analizach mikroplastiku niedostatecznie uwzględniają chemiczny wymiar tego zanieczyszczenia.

„Koktajl chemikaliów towarzyszący mikroplastikowi w środowisku składa się z substancji dodawanych w czasie produkcji oraz zanieczyszczeń pochłanianych przez cząstki z otoczenia. Jednak ten aspekt jest zwykle pomijany w testach toksyczności, w których używa się najczęściej czystego mikroplastiku uzyskiwanego od producenta” – podkreśla Kennedy Bucci, współautorka publikacji.

„Nasze badanie pokazuje, że mieszanina chemikaliów to ważna przyczyna zaobserwowanych skutków. Sugeruje to, że potrzebne są nowe zasady oceny ryzyka, które uwzględnią wielowymiarowość zanieczyszczenia mikroplastikiem” – dodaje.

Więcej informacji: https://setac.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/etc.5036 (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -