Miliony amerykańskich domostw zalega z opłatami za energię

Udostępnij

Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów ds. Pomocy Energetycznej (Neada) określa sytuację spowodowaną gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej jako najgorszy w historii kryzys. Z płatnościami ma problem ok. 20 mln domostw. Winne są z tego tytułu łącznie około 16 mld dolarów.

„Odcięcie domów od prądu może mieć śmiertelne konsekwencje, a ryzyko to staje się coraz bardziej odczuwalne w miarę jak letnie upały biją kolejne rekordy. Coraz więcej ludzi, już wcześniej dotkniętych gwałtownie rosnącymi cenami wszystkiego, staje przed wyborem między jedzeniem, mieszkaniem i utrzymaniem dostępu do prądu” – podkreślił Bloomberg.

Agencja cytuje też opinię prawniczki Jean Su z ośrodka ds. różnorodności biologicznej (CBD) badającej przypadki odłączenia prądu w całej Ameryce.

“Spodziewam się tsunami wyłączeń” – ostrzega ekspertka.

W Kalifornii odnotowano ponad 40-procentowy skok liczby klientów indywidualnych zalegających z płatnościami od lutego 2020 roku. W New Jersey tylko od marca o ponad 30 proc. wzrósł odsetek tych, którzy nie mogli płacić przez co najmniej 90 dni.

„Średnia cena, jaką konsumenci płacą za energię elektryczną, wzrosła w lipcu o 15 proc. w stosunku do roku poprzedniego, co stanowi największy 12-miesięczny wzrost od 2006 roku. Regulacja stawek za energię elektryczną utrudnia dostawcom natychmiastowe podniesienie w jeszcze wyższym stopniu kosztów paliwa, więc ostatnie podwyżki mogą być tylko początkiem” – zauważył Bloomberg.

Źródło:PAP

Zobacz

“Splątany” Nobel z fizyki

Laureaci tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki: Alain Aspect (Francja), John F. Clauser (USA) i Anton Zeilinger (Austria) przeprowadzili przełomowe eksperymenty z wykorzystaniem splątanych stanów kwantowych, w których dwie cząstki zachowują się jak pojedyncza jednostka, nawet gdy są rozdzielone. Wyniki utorowały drogę dla nowej technologii opartej na informacjach kwantowych.

Reaktor w Olkiluoto po raz pierwszy osiągnął pełną moc.„Na ten dzień czekaliśmy 20 lat”

Nowy reaktor w elektrowni Olkiluoto, na zachodnim wybrzeżu Finlandii, po raz pierwszy rozpoczął produkcję energii elektrycznej z pełną mocą 1600 MW. – poinformował w piątek operator elektrowni. Cała siłownia z trzema reaktorami dostarcza obecnie ok. 40 proc. energii w kraju.
- Reklama -

REKLAMA