Min. Moskwa: nie grozi nam blackout

Udostępnij

Operator systemu elektroenergetycznego, Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okresy zagrożenia na rynku mocy na piątek w godzinach 19.00–20.00 oraz 20.00–21.00. PSE ma obowiązek ogłosić okres zagrożenia 8 godzin wcześniej, wtedy, zgodnie z regulacjami posiadacze kontraktów mocowych muszą zgłosić swoje jednostki do pracy zgodnie z dyspozycjami operatora. Nie oznacza to też, że do takiej sytuacji – pracy zgodnie z dyspozycjami operatora – w ogóle dojdzie.

“Nie ma zagrożenia dostaw energii do odbiorców. Mechanizm rynku mocy wprowadzony w 2018 przez nasz rząd działa skutecznie” – poinformowała w piątek na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dodała, że w związku z komunikatem Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) zarządziła “zespół bezpieczeństwa energetycznego”.

“Przyczyną sytuacji była niska wietrzność i mało energii z OZE dzisiaj. Rezerwy mocy są uzupełniane. Nie grozi nam blackout. System energetyczny pracuje bezpiecznie” – zapewniła Anna Moskwa.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger podkreślił w rozmowie z PAP, że zgodnie z prognozami, piątkowe zapotrzebowanie na moc miało wynieść 22-23 GW. Tymczasem – jak wyjaśnił – zgodnie z przepisami zakładana jest 9 proc. rezerwa mocy.

“Jakby coś się stało, jest to zapas, by wyrównać powstałe niedobory mocy, jeśli np. jakiś blok energetyczny wypadnie z systemu” – wyjaśnił pełnomocnik.

Mateusz Berger poinformował, że z uwagi na planowane jak i nieplanowane remonty bloków energetycznych, a także bardzo słabą wietrzność w piątek (planowana moc z wiatru miała wynieść 2 GW a jest ok. 130 MW) rezerwa mocy spadła poniżej 9 proc.

“Opublikowany w piątek komunikat PSE to sygnał do wytwórców energii, że nie wolno im teraz dokonywać żądnych wyłączeń i pozostałe bloki muszą pracować, pozostawać w gotowości. Jest to swego rodzaju lampka ostrzegawcza” – wskazał.

“To nie oznacza, że nie będzie prądu w godzinach od 19 do 21. To nie ma absolutnie żadnego wpływu na dostawy. Każdy odbiorca będzie miał na obecną chwilę prąd. To informacja (komunikat PSE – PAP) dla wytwórców prądu oznacza: +macie skupić się na pracy, żeby nie ubywało mocy”+” – podsumował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

Źródło:PAP

Zobacz

Tak mocnego tygodniowego wzrostu cen ropy nie było od początku marca

Ceny ropy naftowej na rynkach paliw wzrosły w tym tygodniu najmocniej od początku marca po środowej decyzji OPEC+ o zmniejszenia dostaw surowca, co zacieśni już i tak napiętą sytuację na globalnych rynkach paliw przed zbliżającą się zimą - podają maklerzy.

MF wyemitował obligacje przeznaczone dla Funduszu Reprywatyzacji

Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje o wartości 148,461 mln zł przeznaczone dla Funduszu Reprywatyzacji - podał resort w komunikacie.
- Reklama -

REKLAMA