Minister rozwoju wziął we wtorek udział w otwarciu konferencji poświęconej porozumieniom sektorowym na rzecz rozwoju energii odnawialnej.
“Pracujemy razem z minister Anną Moskwą nad rozwiązaniami dotyczącymi linii bezpośredniej. To w najbliższym czasie będzie przedmiotem prac Rady Ministrów i parlamentu. Będziemy dynamicznie w tym procesie to rozwiązanie propagować” – oświadczył Buda.
“Sama linia bezpośrednia w zasadzie determinuje i wiąże energię odnawialną z magazynowaniem energii na potrzeby przedsiębiorstw. Tylko wtedy stabilnie będzie można dostarczać energię do zakładu produkcyjnego w powiązaniu z magazynami energii” – dodał szef MRiT.
Linia bezpośrednia to połączenie instalacji OZE, np. farmy wiatrowej bezpośrednio z odbiorcą, zazwyczaj przemysłowym.
We wrześniu resort rozwoju, prezentując elementy pakietu wsparcia dla firm dotkniętych kryzysem energetycznym, zapowiedział przyspieszenie budowy bezpośrednich linii energetycznych. Przekazał wówczas, że planowane zmiany w przepisach obejmują m.in.: doprecyzowanie definicji linii bezpośredniej i wyjaśnienie, że może być do niej podłączony również odbiorca podłączony jednocześnie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).
Linia bezpośrednia – zgodnie z informacją MRiT – ma być wyłączona z obowiązku uzyskiwania zgody prezesa URE w trzech przypadkach: gdy dostarcza wyłącznie energię z OZE, gdy budowa linii bezpośredniej ma miejsce na nieruchomości, do której podmiot występujący o pozwolenie posiada tytuł prawny, a linia zaopatrywać będzie wyłącznie instalacje do niego należące lub instalacje podmiotów od niego zależnych oraz gdy linia bezpośrednia dostarcza energię do instalacji lub odbiorcy nieprzyłączonego do KSE. (PAP)
kmz/ ab/ je/