Minister Moskwa: działania Gazpromu wobec Niemiec są kolejnym przykładem szantażu gazowego

Udostępnij

„Działania Gazpromu wobec Niemiec są kolejnym przykładem szantażu gazowego. Ta sytuacja wymaga solidarności i jeszcze większego zdecydowania w zakresie sankcji na Rosję. Tylko konkretne działania państw UE mogą doprowadzić do zaprzestania działań wojennych zbrodniczego reżimu Putina” – napisała minister.

Wcześniej na konferencji prasowej minister Moskwa była pytana o komentarz do informacji Gazpromu, że nie będzie używać gazociągu jamalskiego do tranzytu gazu na zachód. W środę rosyjski rząd obłożył sankcjami europejskie spółki Gazpromu, w tym EuRoPol Gaz, w którym Gazprom ma 48 proc. udziałów. Moskwa była dopytywana, czy w związku z decyzją Rosjan będziemy mogli korzystać z rewersu na gazociągu jamalskim po to, by zaopatrywać się w gaz z Niemiec.

„Wczoraj w pakiecie wieczornym sankcji znalazł się zarówno EuRoPol Gaz jak i spółki niemieckie współpracujące z Gazpromem, co może oznaczać jakieś problemy dla strony niemieckiej. Ten gaz, który my mamy przez połączenie z Niemcami – to jest nie tylko gaz rosyjski, ale gaz z rynku – to są różne molekuły, które do nas płyną, nie tylko molekuły rosyjskie. Na wariant bez tego połączenia z Niemcami w naszych strategiach zarządzania też jesteśmy przygotowani” – powiedziała minister Anna Moskwa.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Ceny gazu w Europie spadają po planach UE dot. płatności na rosyjskie paliwo

Ceny gazu w Europie spadają w reakcji na projekt UE w sprawie płatności za rosyjskie paliwo. Kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) zniżkują o 2,8 proc.,- do 94,2 euro za MWh, po spadku w piątek o 9,2 proc. - informują traderzy.

Katowice: Rozpoczęła pracę komisja wyjaśniająca okoliczności tragedii w Zofiówce

Specjalna komisja, mająca wyjaśnić przyczyny i okoliczności niedawnej katastrofy w kopalni Zofiówka, zebrała się w czwartek po raz pierwszy w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach. W Zofiówce w wyniku silnego wstrząsu i wypływu metanu 23 kwietnia br. zginęło 10 górników.
- Reklama -