Minister obrony Rosji: będzie 20 nowych jednostek sił zbrojnych w Zachodnim Okręgu Wojskowym

Zobacz

- Reklama -

„Działania naszych kolegów zachodnich rujnują system bezpieczeństwa na świecie i zmuszają nas do podjęcia środków aktywnego przeciwdziałania. (….) Do końca roku w Zachodnim Okręgu Wojskowym sformowanych zostanie około 20 zgrupowań i jednostek wojskowych” – oświadczył Szojgu.

Tworzenie tych formacji – jak dodał – zostanie „zsynchronizowane z dostawami nowoczesnej broni i sprzętu wojskowego”. W 2021 roku do armii trafi około 2 tys. sztuk uzbrojenia.

Oprócz tego, jak mówił Szojgu, Rosja szkoli swoje siły i ulepsza ich przygotowanie. Podał przykład Floty Bałtyckiej, w której wzmocniono intensywność ćwiczeń przygotowania bojowego okrętów aż o 30 procent. Flota przeprowadziła „ponad 200 ćwiczeń z zastosowaniem różnych rodzajów uzbrojenia” – wyjaśnił Szojgu.

Minister obrony Rosji oskarżył kraje NATO i Stany Zjednoczone, że zwiększają zakres przygotowania operacyjnego i bojowego w pobliżu rosyjskich granic.

Szojgu poinformował, że Rosja i Białoruś przygotowują się do zaplanowanych na wrzesień ćwiczeń wojskowych Zapad-2021 (Zachód 2021). Przygotowania „przeszły do etapu aktywnego” i do tej pory „przeprowadzono treningi dowódczo-sztabowe” – relacjonował. Zapewnił, że wspólne manewry Rosji i Białorusi mają charakter obronny i że zostaną na nie zaproszeni obserwatorzy międzynarodowi i dziennikarze. Partnerzy Rosji „zostaną poinformowani o parametrach ćwiczeń” – dodał Szojgu.

Ćwiczenia Zapad-2021 mają odbyć się w tym roku w drugiej dekadzie września na poligonach na Białorusi i w rosyjskim Zachodnim Okręgu Wojskowym. Okręg ten obejmuje graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -