Ministerstwo Finansów zmniejszyło tegoroczne koszty obsługi długu

Zobacz

- Reklama -

W piątek Ministerstwo Finansów opublikowało informację o transakcjach rynkowych, jakie przeprowadziło w 2020 r. Z danych wynika, że resort w ubiegłym roku prowadził dwa rodzaje operacji – transakcje wymiany płatności odsetkowych w walucie krajowej i transakcje wymiany walut na złote.

„Zawarte transakcje wymiany płatności odsetkowych miały zapadalność do 1 roku i łączną wartość nominalną 38,0 mld zł. Celem zawartych transakcji było rozłożenie w czasie wydatków na obsługę długu publicznego w latach 2020-2021 r. W wyniku zawartych transakcji o 2,01 mld zł zwiększono koszty 2020 r. i zmniejszono koszty w 2021 r.” – napisano w piątkowej informacji MF.

Jak zaznaczyło MF w komunikacie, transakcje wymiany płatności odsetkowych (swap) zawierane były w sposób niegenerujący ryzyka rynkowego.

„Podobnie jak w latach ubiegłych, Ministerstwo Finansów wymieniało w 2020 r. środki walutowe znajdujące się w jego dyspozycji zarówno na rynku walutowym za pośrednictwem BGK, jak i w NBP. Na rynku walutowym wymieniono łącznie waluty o równowartości 0,037 mld euro” – napisano w komunikacie.

MF zaznaczyło, że NIK nie miał zastrzeżeń do celowości i efektywności przeprowadzonych transakcji. Dodało też, że rozliczenie transakcji wymiany płatności odsetkowych nastąpiło zgodnie z metodologią i wytycznymi Eurostatu oraz zostało uwzględnione w notyfikacji fiskalnej za rok 2020 r. przekazanej do Komisji Europejskiej. (PAP)

ms/ pad/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -