MKiŚ: 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów UE w tym Polski na projekty wodorowe

Udostępnij

“Komisja Europejska i Polska zatwierdziła pierwsze projekty wodorowe w mechanizmie IPCEI Hydrogen” – przekazano na Twitterze resortu klimatu i środowiska. Dodano, że “KE zatwierdziła do 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekt stanowiący przedmiot europejskiego zainteresowania (PCE) w łańcuchu wartości technologii wodorowej (IPCEI)”.

Zaznaczono, że wsparcie badań naukowych i innowacji oraz pierwszego zastosowania w przemyśle dotyczy konsorcjum w skład którego wchodzi polski Synthos.

W opublikowanej na stronach MKiŚ informacji wyjaśniono, że projekt o nazwie IPCEI Hy2Tech przygotowało i zgłosiło wspólnie piętnaście państw członkowskich: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja i Włochy.

“Projekt ten pomoże osiągnąć istotny przełom technologiczny, w tym w zakresie nowych wysokowydajnych materiałów elektrodowych, bardziej wydajnych ogniw paliwowych, innowacyjnych technologii transportu, np. pierwszego wprowadzenia technologii mobilności opartej na wodorze. Oczekuje się, że IPCEI przyczyni się do utworzenia około 20 tys. bezpośrednich miejsc pracy” – napisano.

Wyjaśniono, że projekt obejmie 41 projektów z 35 przedsiębiorstw, w tym 8 małych i średnich przedsiębiorstw („MŚP”) i start-upów, prowadzących działalność w co najmniej jednym państwie członkowskim. Uczestnicy bezpośredni będą ściśle współpracować między sobą, a także z ponad 300 partnerami zewnętrznymi, takimi jak uczelnie wyższe, organizacje badawcze i MŚP w całej Europie.(PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Grupa Orlen rozpoczyna wytwarzanie nowego produktu petrochemicznego

W czeskim zakładzie w Litvinovie Orlen Unipetrol uruchomił instalację do produkcji dicyklopentadienu (DCPD), który wykorzystuje się m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, elektrotechnicznym, a także w branży farmaceutycznej i medycznej - poinformował Orlen w poniedziałkowym komunikacie.

Finlandia: Rząd wzmocnił nadzór nad gazociągiem Balticconector

Rząd nakazał wszystkim organom administracji wzmocnić środki bezpieczeństwa wokół instalacji infrastruktury krytycznej, w tym estońsko-fińskiego gazociągu Balticconnector. Są ku temu powody po wybuchach w Nord Stream – przekazała w czwartek minister finansów Annika Saarikko.
- Reklama -

REKLAMA