Mocne wzrosty na Wall Street po najgorszym tygodniu od dwóch lat

Udostępnij

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 2,15 proc. i wyniósł 30.530,25 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 2,45 proc. i wyniósł 3.764,79 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł 2,51 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.069,30 pkt.

„Nie ma ani jednego powodu odbicia na akcjach, a przytłaczająca większość analityków mówi, że wzrost ten jest niczym więcej, niż odbiciem +zdechłego kota+, tak jak wszystkie inne ostatnio próby rajdów na giełdach” – ocenił analityk Adam Crisafulli z Vital Knowledge.

Crisafulli zauważył, że cena baryłki ropy Brent była o około 10 USD niższa od ostatniego szczytu, podczas gdy prezydent Joe Biden wyrusza w podróż do Arabii Saudyjskiej, aby omówić produkcję surowca. Zwrócił też uwagę, że ostatnio spadły ceny rudy żelaza i miedzi.

Stratedzy Morgan Stanley przewidują dalsze spadki na rynkach akcji. W ich ocenie, indeks S&P 500 musi spaść o kolejne 15-20 proc. do około 3.000 punktów, aby rynek w pełni odzwierciedlił skalę spowolnienia w gospodarce.

„Bessa na rynku nie skończy się, dopóki nie nadejdzie recesja lub ryzyko jej wystąpienia nie zniknie” – napisano w raporcie Morgan Stanley.

Ze spółek akcje Diamondback Energy podrożały ponad 8 proc., a Exxon Mobil zyskał 6,2 proc.

Po około 6 proc. zyskały akcje Schlumberger i Phillips 66. Halliburton wzrósł o prawie 6 proc.

Wzrostom przewodziły też spółki technologiczne. Akcje Alphabet, właściciela Google, zyskały ponad 4 proc. Apple i Amazon podrożały po ponad 3 proc.

W górę szły notowania producentów półprzewodników. Nvidia zyskała ponad 5 poc., KLA podrożał ponad 4 proc., a Advanced Micro Devices zyskały ponad 3 proc.

Kellogg rósł o 2 proc. po ogłoszeniu planów podziału na trzy oddzielne spółki. Jeden podmiot będzie składał się z producenta przekąsek i międzynarodowych firm zbożowych, inny przejmie amerykański biznes zbożowy, a trzeci będzie producentem żywności pochodzenia roślinnego.

Tesla zyskała 3 proc. po tym, jak prezes Elon Musk podał więcej szczegółów na temat planowanych zwolnień ogłoszonych na początku tego miesiąca. Musk powiedział Bloombergowi, że firma zmniejszy liczbę etatów o około 10 proc. w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Exxon Mobil szedł w górę o 2,5 proc. po tym, jak Credit Suisse podniósł rekomendację dla akcji spółki do „przeważaj” z „neutralnie”.

Charles Schwab rósł o 6 proc. po tym, jak UBS podniósł rekomendację dla akcji spółki do „kupuj” z „neutralnie”. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Europa: letnie podróże lotnicze zagrożone przez strajki i tysiące odwołanych lotów

Po dwóch latach pandemii podróże lotnicze w 2022 roku miały wrócić do normy, jednak odwołania lotów, opóźnienia, wielogodzinne kolejki oraz strajki pracowników już teraz mają nieunikniony wpływ na letnie podróże po Europie. Lotniska i linie lotnicze z trudem walczą o pracowników.

Notowania metali bazowych, węgla i paliw (tabela)

Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw.
- Reklama -