Mołdawia: Rząd rozpoczął magazynowanie zapasów gazu ziemnego

Udostępnij

Wyjaśnił, że działania służące tworzeniu systemu rezerw tego paliwa to efekt przyjętych przez rząd Mołdawii przepisów po rozpoczęciu 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Spinu sodał, że dzięki przyjętym regulacjom Kiszyniów rozpoczął gromadzenie rezerw na wypadek przerwania dostaw przez rosyjski koncern Gazprom. Firma ta realizuje niemal całość zapotrzebowania Mołdawii w gaz.

Odpowiedzialny za resort infrastruktury w rządzie Natalii Gavrility polityk wyjaśnił, że zmagazynowana w tym roku przez Mołdawię rezerwa wynosi już 24 mln m sześc. gazu i może wystarczyć na około miesiąc potrzeb kraju w sezonie letnim. Dodał, że w warunkach zimowych zostanie ona jednak zużyta w tydzień.

Spinu sprecyzował, że przekazane Kiszyniowowi w tym roku przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) 300 mln euro posłuży na zakup gazu, aby sukcesywnie powiększyć ilość zapasów przed sezonem grzewczym. Dodał, że Mołdawia “musi zmobilizować się, aby ograniczyć zużycie gazu tam, gdzie jest to możliwe”.

Mołdawskie media cytują środowe wypowiedzi ambasadora Rumunii w Kiszyniowie Cristiana Leona Turcanu, który w rozmowie z Radiem Chisinau zapewnił, że władze w Bukareszcie odpowiedzą pozytywnie na prośbę Mołdawii w przezwyciężeniu kryzysu energetycznego. Wiosną rząd Rumunii zapowiadał, że w sytuacji przerwania przez Gazprom przesyłu gazu do Mołdawii Bukareszt wesprze swojego sąsiada dostawami surowca.

Źródło:PAP

Zobacz

Czy nasze punkty lojalnościowe są bezpieczne?

Wielu z nas jedzie na swoje posezonowe last-minute, a...

KE chce uprawnień do zmuszania firm do produkcji określonych towarów. Krytycy: “Pachnie chińskim kapitalizmem”

Firmy z siedzibą w Europie będą mogły zostać zmuszone przez Komisję Europejską do nadania priorytetu produkcji kluczowych produktów i składowania określonych towarów - wynika z ogłoszonych w poniedziałek przez Komisję Europejską propozycji nowych przepisów. Jeśli się nie zgodzą, mogą im za to grozić kary finansowe.
- Reklama -

REKLAMA