Moody’s podwyższył rating Orlenu do najwyższego w historii koncernu poziomu Baa1

Udostępnij

Jak podał PKN Orlen, podniesienie ratingu do – jak podkreślono – najwyższego w historii koncernu poziomu to efekt skutecznej realizacji procesów przejęć, w tym zakończonej fuzji z Grupą Lotos i finalizowanego obecnie połączenia z PGNiG oraz mocnych fundamentów finansowych Grupy Orlen.

“Według Moody’s skuteczne przejęcie gazowych aktywów może stanowić podstawę do dalszego wzrostu oceny PKN Orlen jako lidera procesu transformacji energetycznej Polski” – dodano.

“Inwestujemy w rozwój Grupy Orlen, wzmacniamy dotychczasowe i wchodzimy w nowe, perspektywiczne obszary działalności, skutecznie konsolidując podmioty z sektora energetycznego w Polsce i w regionie. Jednocześnie generujemy solidne wyniki finansowe i utrzymujemy pod ścisłą kontrolą zadłużenie koncernu” – powiedział cytowany w komunikacie spółki szef Orlenu Daniel Obajtek.

“Nasze działania przynoszą wymierne efekty, co dostrzega Moody’s. Podwyższony rating uwzględnia zakończoną właśnie fuzję PKN Orlen z Grupą Lotos i po niemal jednomyślnych decyzjach akcjonariuszy obu spółek podczas Nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń stanowi kolejny dowód na to, że transakcja jest biznesowo słusznym kierunkiem. Wysoka ocena potwierdza też pozytywną ocenę Moody’s dla strategii budowy firmy multienergetycznej, uwzględniającej w niedalekiej przyszłości połączenie z PGNiG” – dodał.

Równocześnie Moody’s podwyższył też podstawową ocenę kredytową spółki z dotychczasowego poziomu baa3 do baa2.

“Agencja podwyższyła także rating z poziomu Baa2 do Baa1 dla ustanowionego przez PKN Orlen S.A. programu emisji średnioterminowych Euroobligacji do kwoty 5.000.000.000 euro” – podano w komunikacie.

Jednocześnie agencja podwyższyła rating z poziomu Baa2 do Baa1 euroobligacji: o wartości 500 mln euro zapadających w 2028 roku, wyemitowanych przez PKN Orlen w ramach Programu EMTN, oraz euroobligacji o wartości 750 mln euro zapadających w 2023 roku, wyemitowanych przez Orlen Capital AB oraz gwarantowanych przez PKN Orlen.

Jak podano w komunikacie Orlenu, perspektywa wszystkich podwyższonych przez agencję ratingów pozostaje pozytywna.

PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Orlen Capital AB. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Inteligentne zabawki – czy masz pewność, że są bezpieczne?

Internet rzeczy (IoT) zmienia sposób, w jaki żyjemy i...

Produkcja węgla kamiennego w Polsce spada. Sierpień z dużym dołkiem

Produkcja węgla kamiennego w sierpniu spadła o 10,1 proc. rdr i wyniosła 3.853 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.
- Reklama -

REKLAMA