Morawiecki: chcemy ruszyć z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym

Zobacz

- Reklama -

Premier podczas spotkania z okazji Dnia Matki, które odbyło się w Józefowie podkreślał, że „nasza polityka prorodzinna jest potrzebna, ona jest bardzo dobra, bardzo ważna, wszystkie panie to potwierdzały”.

Wskazał, że w ramach programu Rodzina 500plus do polskich rodzin trafiło już ok. 150 mld zł. Z kolei – dodał – program Dobry Start dotyczy blisko 4,5 mln dzieci i młodzieży.

„Obok tych programów chcemy ruszyć z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym” – oświadczył.

Chodzi o zawarty w Polskim Ładzie program przewidujący 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko, pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka.

Jak tłumaczył premier kobieta, która po urlopie macierzyńskim wraca do pracy przeżywa jeden z najtrudniejszych momentów na styku życia osobistego i pracy zawodowej. „Wracać do tej pracy czy nie? Zatrudnić nianię? Posłać dziecko do żłobka? Chcemy pomóc na te pytania we właściwy sposób odpowiedzieć, w tym najtrudniejszym okresie pierwszych trzech lat” – powiedział.

„Pierwsze 12 miesięcy urlop macierzyński – 80 procent płatny i kolejne dwa lata, czyli od 13 do 36 miesiąca życia dziecka. Stąd ten pomysł na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który będzie też możliwy do wykorzystania w sposób jak najbardziej elastyczny” – mówił szef rządu.

„Chcemy aby (rodzice) mieli tą dodatkową pulę środków, dodatkowe wsparcie ze strony państwa, które ma pomóc w podejmowaniu tych najbardziej zasadniczych decyzji” – powiedział premier.

Morawiecki zapewnił, że rząd Zjednoczonej Prawicy będzie robił wszystko, aby krok po kroku poprawiać sytuację polskich rodzin. W tym kontekście stwierdził, że oprócz tych już wdrożonych projektów, chce dodatkowo opracowywać nowe zmiany ustawowe, regulacyjne, które mają pomóc polskim rodzinom.

Szef rządu złożył również życzenia z okazji Dnia Matki. „Wiemy doskonale, że to właśnie rodzina, dom rodzinny, mieszkanie jest tym miejscem, w którym rodzą się uczucia, emocje, wychowanie, miłość. Z tego miejsca chciałbym wszystkim mamom raz jeszcze złożyć najlepsze, najcieplejsze, najserdeczniejsze życzenia” – mówił.

Dzień Matki jest świętem obchodzonym jako wyraz szacunku dla matek. Data obchodów święta jest różna w zależności od kraju. W Polsce święto obchodzone jest 26 maja. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ godl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -