Morawiecki: odbudujemy zniszczone obiekty, by pokazać, że polski duch jest silniejszy niż wyrok często okrutnej historii

- Reklama -

„Kiedy połowa Europy zginała karki pod jarzmem niemieckiego okupanta, a druga połowa z okupantami współpracowała, warszawiacy rzucili Niemcom wyzwanie” – napisał w sobotę we wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. We wpisie załączył koloryzowane zdjęcia z okresu Powstania Warszawskiego.

Szef rządu dodał, że każdego roku, 1 sierpnia o godz. 17 w Warszawie i w całym kraju Polacy oddają hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, „na pamiątkę faktu, że stolica Polski nigdy nie pozwoliła, by okupant niemiecki czuł się tutaj gospodarzem”.

„Bohaterskie miasto przez 63 dni stawiało opór silniejszemu i doskonale uzbrojonemu niemieckiemu najeźdźcy. Powstańcy prowadzili nierówny bój, nie tylko w sensie militarnym. Musieli stawić czoła totalitarnym ideologiom, które nad głowami bohaterskiego miasta, zawarły niepisany pakt przeciwko stolicy Polski. Jego celem było unicestwienie miasta. Miasto legło w gruzach. Polacy jednak odbudowali swoją stolicę” – napisał Morawiecki.

„Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że Warszawa odzyskuje blask godny europejskiego państwa. Przed nami odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej zburzonych z premedytacją przez Niemców” – dodał. Jak podkreślił, inicjatywa odbudowy została podjęta po raz pierwszy w 2004 roku przez ówczesnego prezydenta Warszawy prof. Lecha Kaczyńskiego.

„Odbudujemy zniszczone obiekty nie po to, aby zapomnieć o naszej tragicznej przeszłości, ale by pokazać, że polski duch jest silniejszy niż wyrok często okrutnej historii. To miejsce ma szanse stać się sercem stolicy Polski, bijącym w rytmie wielkich przemian gospodarczo-społecznych naszego pięknego kraju” – napisał.

Premier podziękował również Mikołajowi Kaczmarkowi za – jak zaznaczył – piękne koloryzacje zdjęć z okresu Powstania. „Swoją pracą daje pan nowe życie bohaterom i momentom, które zmieniły ich i nasze życie” – napisał.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/wr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -