Morawiecki: powiększenie narodowego koncernu jest w interesie wszystkich obywateli

Udostępnij

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania o połączenie PKN Orlen z Lotosem.

„Podstawowa reguła na rynku biznesowym brzmi, że duży może więcej. Na skutek tego połączenia będzie możliwość renegocjowania umów na dostawy ropy i zawierania nowych umów z dostawcami, którzy do tej pory nie byli zainteresowani polskim rynkiem” – powiedział premier. – „Powiększenie naszego narodowego koncernu jest w interesie wszystkich obywateli, bo to się przełoży na niższe ceny na stacjach benzynowych dzięki możliwości negocjowania nowych kontraktów” – dodał.

Dodał, że siła nowej, powiększonej firmy będzie widoczna także i w wydatkach na badania i rozwój, i na nowe inwestycje, co – zdaniem Morawieckiego – „przełoży się na wzrost gospodarczy w Polsce”.

Premier podziękował także prezesowi Orlenu Danielowi Obajtkowi za „skuteczne negocjacje z największym graczem na rynku ropy naftowej, czyli z Saudi Aramco” oraz za przeprowadzenie rozmów z Komisją Europejską, co pozwoliło na doprowadzenie fuzji Orlenu z Lotosem do końca.

„To oznacza poprawę warunków, na jakich Polska kupuje surowce” – dodał Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek zostało w sądzie zarejestrowane połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos. Połączenie przeprowadzone zostało poprzez przeniesienie całego majątku Grupy Lotos, obejmującego wszystkie prawa i obowiązki (aktywa i pasywa) Grupy Lotos – spółki przejmowanej, na spółkę przejmującą, przy jednoczesnym podwyższeniu kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji połączeniowych, które zostaną wydane akcjonariuszom Grupy Lotos. W związku z połączeniem kapitał zakładowy PKN Orlen został podwyższony z kwoty 534 mln 636 tys. 326,25 zł do kwoty 783 mln 59 tys. 906,25 zł. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Warszawski parkiet coraz słabszy. Inwestorzy nie wrócą zbyt szybko

Najważniejsze indeksy GPW zaliczyły 52-tygodniowe minima. WIG20 stracił już...

PGNiG odebrało 90 mln m sześc. gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało w terminalu w Kłajpedzie na Litwie 90 mln m sześc. gazu ziemnego. Była to szósta w tym roku dostawa do tego terminalu - poinformowała spółka w poniedziałek.
- Reklama -

REKLAMA