Morawiecki: program inwestycyjny Polskiego Ładu ma zredukować deficyty III RP

Zobacz

- Reklama -

Szef rządu podczas konferencji nt. „Rządowego Funduszu Polski Ład: program inwestycji strategicznych” powiedział, że w III RP „doszło do wpuszczenia kapitału zagranicznego, do przejęcia polskiej gospodarki przez innych”.

„Nasza nowa polityka gospodarcza odpowiada na wyzwania, które nie były realizowane w III RP. Czego potrzebuje dzisiaj polska gospodarka? Polska gospodarka potrzebuje dziś przede wszystkim inwestycji, innowacji, infrastruktury, eksportu i budowy dużych projektów, które służyć będą wszystkim” – ocenił Morawiecki. Jak dodał „w ramch Polskiego Ładu, jak po każdym kryzysie, chcemy skorzystać z niego, bo na kryzysach zyskują tylko ci, którzy myślą perspektywicznie, którzy potrafią planować”.

„Prezentujemy program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma zredukować deficyty III RP. Inwestycje będą jego motorem napędowym” – powiedział premier.

Według szefa rządu model gospodarczy Polski opierał się w tym czasie na zadłużeniu zagranicznym, konsumpcji „w dużym stopniu na kredyt”, który jednak nie generował miejsc pracy.

„Pamiętamy, że bezrobocie było zmorą III RP, krajem z jednym z najwyższych bezroboci w UE była Polska” – mówił Morawiecki. Podczas swojego wystąpienia premier wskazywał również na szkodliwy dla Polski „brak zdolności do mobilizacji kapitału wewnętrznego na skutek uzdrowienia finansów publicznych, które były jak durszlak przez 25 lat”. (PAP)

Autorka: Małgorzata Fraser

mfr/ gab/ ren/ mmu/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -