Morawiecki: w ciągu kilku dni pokażemy Polski Ład – wielki program inwestycyjny

- Reklama -

Szef rządu wystąpienie na kongresie Impact’21 rozpoczął od wymienienia postaci ze świata nauki i biznesu, które – jak mówił – zwróciły jego uwagę w świecie innowacji. Wymienił brytyjskiego naukowca o polskich korzeniach Leszka Borysiewicza, szefową YouTube Susan Wojcicki oraz szefową strategii jednego z większych amerykańskich start-upów Natalię Brzezinski.

„Naszym celem, celem rozwoju polskiej gospodarki jest to, żeby osoby o takich talentach mogły budować polską gospodarkę, europejską gospodarkę tutaj, na polskiej ziemi” – mówił Morawiecki. Zapewnił, że celem jego rządu będzie wspólnie z przedsiębiorcami, pracownikami, w ramach dialogu społecznego znaleźć najlepsze drogi rozwoju dla ludzi innowacyjnych.

„Polska może być takim miejscem i dziś jesteśmy w przededniu przełomowego czasu dla całego świata” – dodał premier w kontekście wygasania pandemii koronawirusa.

Premier zwracał uwagę na konieczność szukania nowych ścieżek rozwoju gospodarczo-społecznego w oparciu o trzy podstawy działania: zastosowanie rządowych tarcz pomocowych, które – jak mówił – pozwoliły zachować 5 mln miejsc pracy, o fundusze unijne, które będą przeznaczone m.in. na energetyką, klimat, rozwój infrastruktury, służbę zdrowia i edukację oraz o Polski Ład.

„Te fundusze (unijne) są immanentną częścią czegoś innego – Polskiego Ładu, który w najbliższym tygodniu, w ciągu najbliższych kilku dni pokażemy i przedstawimy jego główne założenia” – zapowiedział Morawiecki.

„Jeśli miałbym jednym zdaniem ująć, czym jest Polski Ład, to powiedziałbym, że jest to wielki program inwestycyjny, wielki program inwestycji w polskie zdrowie, w polską rodzinę, w demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego tam, gdzie został on nadwątlony przez COVID-19, a rozbudowanie tam, gdzie cały czas ta infrastruktura potrzebuje rozbudowy – dodał.

Szef rządu zaznaczył, że „bardzo zasadniczym” czynnikiem w Polskim Ładzie będzie „inwestycja w człowieka” oraz czynnik społeczny, który określił jako „kluczowy.

Morawiecki definiował i opisywał także „punkt wyjścia” startu Polskiego Ładu i rzeczywistości gospodarczej po pandemii. Jak dodał, Polska nie tylko nie straciła, ale także stworzyła w minionym 1,5 roku nowe miejsca pracy, ma najniższe obecnie bezrobocie w UE.

Dodał, że wzrosła także produkcja przemysłowa, co – jak stwierdził – jest zasługą tarcz antykryzysowych i działalności Polskiego Funduszu Rozwoju. Szef rządu jako istotny wymienił także wzrost sektora usług, w tym eksportu usług, który poprawia bilans handlowy i bilans rachunku bieżącego.

„To nie jest przypadek, że cały czas polski eksport rośnie i działa jak dobrze naoliwiona maszyna. W ciągu kilku pierwszych miesięcy tego roku eksport USA do Niemiec, naszego głównego partnera handlowego, zmalał o ok. 10 proc. W tym samym czasie polski eksport do Niemiec wzrósł o ok. 15 proc. To dowód wzrostu polskiej produktywności” – zauważył Morawiecki.

„To dowód, że ta ukryta, rezydualna wartość, trudna niekiedy do właściwego odczytania w trendach, jaką jest produktywność – a zarazem najważniejsza wartość, która determinuje przyszły wzrost gospodarczy, to na czym nam zależy – szybki wzrost wynagrodzeń – ma się dobrze. Jesteśmy w punkcie startu, ale dobrym punkcie startu tego początku wyścigu o zajęcie miejsca w świecie po COVID-19” – mówił szef rządu.

Wśród najistotniejszych czynników, który będzie determinował światową gospodarkę po pandemii premier wymienił innowacyjność. W tym kontekście stwierdził, że Polska w wartościach bezwzględnych i przyroście procentowym nie odnotowała nigdy tak dobrego wyniku w badaniach i rozwoju, wdrożeniach innowacji, jak w ostatnich latach. Podkreślił, że innowacje te przekładają się na wdrażanie ich i komercjalizację w postaci konkretnych produktów na rynkach.

„Już nie tylko jesteśmy autorami tych nowinek, tych znakomitych rozwiązań, które nadają impuls rozwojowi poszczególnym sektorom gospodarki, także w Kalifornii, ale jesteśmy dzisiaj także twórcami i potrafimy wdrażać te rozwiązania na rynku” – zauważył Morawiecki.

Jak dodał, w nowoczesnej gospodarce coraz większą rolę będzie odgrywało otoczenie cyfrowe, sieci, własność intelektualna, dynamika wynalazków i zdolność do ich adaptacji.

„My to pole gry w Polskim Ładzie dobrze rozpoznajemy. Znaczna część inwestycji w człowieka, przede wszystkim w naszych obywateli, ma służyć temu, żeby rosła w gospodarce produktywność, a ta produktywność niech się przekłada na coraz wyższe wynagrodzenia w całej polskiej gospodarce” – powiedział szef rządu

„My to pole gry staramy się rozpoznać jak najlepiej po to, żeby korzystając z tytułowego słowa państwa konferencji – Polska rzeczywiście odcisnęła swoje piętno i odegrała bardzo ważną rolę, żeby impakt Polski na to, co dzieje się w Europie Środkowej, w naszym regionie, był przemożny, był zasadniczy i jest ku temu ogromna sposobność” – dodał.

Wśród czynników sprzyjających po COVID-19 premier wymienił otoczenie polityczne, dobrą współpracę z USA, dobrą współpracę z UE i zainteresowanie zagranicznych firm. W tym kontekście wymieniał swoje ostatnie rozmowy m.in. z przedstawicielami Mercedesa, Google’a czy firm farmaceutycznych. Morawiecki dodawał, że zainteresowanie inwestorów będzie mogło przełożyć się na sukces modelu gospodarczego, w którym – jak mówił – w Polsce jest kombinacja działań państwa, przedsiębiorców i pracowników.

„Chciałbym, żeby w świecie po COVID-19 dla Polski w szczególności był to dobry czas odszukania tych trudnych czasami ścieżek rozwoju, wytyczenia ścieżek rozwoju tak, aby wielcy działacze gospodarczy, wielcy twórcy i innowatorzy, jak ci, o których mówiłem na początku, znaleźli dobry grunt, dobre podglebie do działania tutaj w Polsce” – mówił szef rządu.

Kongres Impact to coroczne wydarzenie gromadzące przedstawicieli biznesu, nauki, polityki i nowych technologii. Tegoroczna edycja z uwagi na pandemię koronawirusa odbywa się w formie hybrydowej. Wśród głównych zagadnień tegorocznego Impactu znalazły się: transformacja energetyczna, zielona ekonomia, perspektywy sektora bankowego, cyberbezpieczeństwo, czy ochrona zdrowia. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -