- Reklama -

Morawiecki: wzywamy Niemcy, by zrezygnowały z Nord Stream 2

Zobacz

- Reklama -

W czwartek szef polskiego rządu spotkał się w Warszawie z premierem Słowenii Janezem Janszą. Słowenia od lipca br. obejmie półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Podczas spotkania – jak mówił Morawiecki – omówiono, jak ma wyglądać słoweńska prezydencja, a także rozmawiano o bieżących problemach. „Przed nami jest nowy rozdział UE kiedy chcemy odbudować Europę po pandemii Covid-19 – oświadczył Morawiecki.

Podkreślił, że Polska ma grono wypróbowanych sojuszników i do tego grona należy Słowenia. Wskazał na współpracę na polu gospodarczym, politycznym i ogólnoeuropejskim. „Staramy się tak kształtować wspólnie agendę europejską, aby odpowiadała ona na bieżące obawy obywateli Europy, naszych państw – Słowenii, Polski, a także na wyzwania dnia jutrzejszego” – mówił szef polskiego rządu.

Jak mówił, „Polska i Słowenia skutecznie domagały się przyspieszenia dystrybucji szczepionek”. „I tutaj nasza presja na Komisję Europejską, na Radę Europejską była bardzo skuteczna, mamy dzisiaj coraz więcej dostępnych szczepionek” – dodał Morawiecki.

Morawiecki na konferencji odniósł się też do sprawy budowy gazociągu Nord Stream 2, mówił, że to temat, który w Europie cały czas jest „raną” i „należy załatwić go tak, aby solidarność europejska nie ucierpiała”.

Podkreślił, że „Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę i zmniejsza bezpieczeństwo Europy”. „Wzywamy Niemcy, aby zrezygnowały z tego projektu, żeby przestały dalej wpływać na faktyczną destabilizację w tej części Europy, bo może być to bardzo groźne dla Unii Europejskiej i dla wielu państw tego regionu” – apelował szef polskiego rządu.

Morawiecki przekazał, że rozmowa z Janszą dotyczyła także programów, na które składa się Krajowy Plan Odbudowy.

„I tutaj mamy do czynienia z sytuacją taką, że cała Europa jest tuż przed wejściem w Program Odbudowy. Ja mam nadzieję – i tutaj rząd apeluje do parlamentu o przegłosowanie tych regulacji dotyczących środków własnych, bo to one otwierają drzwi nie tylko do Krajowego Programu Odbudowy, ale również do umowy partnerstwa, czyli wszystkich środków unijnych” – powiedział szef polskiego rządu.

Premier podkreślił również, że obecnie jedną z kluczowych kwestii jest także wzmacnianie odporności na zewnętrzne ataki. Poinformował, że rozmawiał z premierem Janszą m.in. o sytuacji na Ukrainie, Białorusi oraz o pojawiających się ze strony Wschodu atakach cybernetycznych.

Morawiecki dziękował Janszy za to, że zdecydował się uczynić cyberbezpieczeństwo jednym z kluczowych priorytetów słoweńskiej prezydencji w Radzie UE.

Premier Słowenii z kolei podkreślił, że jego czwartkowa wizyta w Warszawie jest potwierdzeniem naszych bardzo dobrych relacji Polski i Słowenii. „W imieniu słoweńskiego rządu mogę powiedzieć, że w postaci Polski mamy wielkiego przyjaciela” – powiedział szef słoweńskiego rządu.

Wymienił trzy główne priorytety Słowenii, która przygotowuje się do objęcia w połowie roku prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – przygotowanie Europy na ewentualne zagrożenia: możliwe nowe pandemie, sprawę bezpieczeństwa cybernetycznego oraz rozmowę i przyszłości Europy.

Jansza ocenił, że współpraca gospodarcza z Polską rozwija się i jest na dobrym poziomie – 2 mld euro. Zaznaczył, że pomimo pandemii ten poziom wymiany handlowej nie zmniejsza się.

Pogratulował szefowi polskiego rządu „wspaniałej organizacji walki z epidemią”. „Polska odnotowała najniższy spadek gospodarczy w tym czasie, a szczególnie w pierwszej fali Polska pomagała również Słowenii. I bardzo za to dziękujemy” – powiedział.

Jansza podkreślił, że w przyszłości Słowenia będzie chciała pogłębić współpracę z Polską w zakresie gospodarki, kultury, wiedzy, nauki i szkolnictwa. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ rbk/ gb/ reb/ mzd/ rud/ ago/ itm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -