Moskwa: pracujemy nad kompleksowym rozwiązaniem wspierającym odbiorców energii i ciepła

Udostępnij

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ws. dodatku węglowego, którego wysokość wyniesie 3000 zł – poinformowała we wtorek szefowa resortu klimatu i środowiska.

Minister Moskwa podczas wtorkowej konferencji prasowej pytana była przez PAP, czy są planowane jakieś kolejne programy osłonowe w kontekście wypowiedzi prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o przewidywanych “bezprecedensowych” podwyżkach cen energii elektrycznej w przyszłym roku.

“Pracujemy nad kompleksowym pakietem, który po pierwsze mógłby wpłynąć na cenę, a po drugie byłby elementem osłonowym – zarówno jeśli chodzi o energię, jak i ciepło. W tej ustawie jest też dodatkowe rozwiązanie, które zabezpiecza gwarancje BGK dla małych ciepłowni, które potrzebują tych środków żaby zapewnić surowiec i kupić węgiel. To jest coś, co dodatkowo w tej ustawie poza elementem dodatku węglowego się znajduje. To nam zgłaszają ciepłownie” – poinformowała szefowa MKiŚ.

“Zrobiliśmy ankietę wśród 400 ciepłowni. Ponad 260 ciepłowni przekazało nam swoje zapotrzebowanie. Wśród tych głównych potrzeb znalazła się potrzeba zabezpieczenia i gwarancji finansowych. Stąd też odpowiedź w tej ustawie i gwarancje BGK dla tych małych ciepłowni” – wyjaśniła minister.

Anna Moskwa dodała, że to jest też rozwiązanie, które jest akceptowalne z poziomu Komisji Europejskiej, jeżeli chodzi o pomoc publiczną.

“Jesteśmy też w dialogu z Komisją i innymi państwami, bo te pakiety rozwiązań przez państwa europejskie są zbierane. Każde państwo wybiera sobie swój pakiet działań. W tamtym roku to była u nas tarcza antyinflacyjna, obniżone podatki i dodatek osłonowy. Nad ostatecznym kształtem pracujemy” – zapewniła minister klimatu i środowiska.

“Przypomnę, że taryfa na gaz została przedłużona do 2027 r. ustawą z poprzedniego tygodnia. Dzisiaj mamy to rozwiązanie plus gwarancje. Pozostałe elementy będziemy konsekwentnie wdrażać” – zapowiedziała.

Minister Moskwa pytana była również, czy wsparcie dotyczyć będzie także odbiorców indywidualnych energii elektrycznej. “Jak najbardziej tak. Nad pełnym kompleksowym rozwiązaniem pracujemy. Dzisiaj nie będę o nim opowiadać. Zakomunikujemy to w swoim czasie. Mamy taki zespół, gdzie pracujemy nad rozwiązaniami, które byłyby związane z cenami energii i ciepła” – dodała Anna Moskwa. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

PKN Orlen otworzył dwie kolejne stacje paliw na Słowacji

PKN Orlen otworzył dwie kolejne stacje paliw na Słowacji; do końca roku w sieci Orlenu znajdzie się do 50 obiektów - poinformowała spółka w czwartek. Dodała, że dzięki przejęciu kolejnych 41 stacji od koncernu MOL, Orlen wejdzie do grona 3 największych sieci na Słowacji.

Czy mieszkania tanieją?

Rekordowa wrześniowa inflacja 17,2% powoduje, że mieszkania kupowane na...
- Reklama -

REKLAMA