MRPiT: współpraca transatlantycka wśród tematów rozmowy Gowina z przedstawiciel USA ds. handlu

Udostępnij

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, rozmowa została zorganizowana z inicjatywy strony amerykańskiej. W okresie ostatnich tygodni było to już trzecie spotkanie wicepremiera Gowina z wysokim przedstawicielem administracji Stanów Zjednoczonych – podkreślono.

Podczas spotkania poruszono tematy współpracy transatlantyckiej, w tym roli naszego kraju w utworzonej w czerwcu br. amerykańsko-unijnej Radzie ds. Handlu i Technologii.

“Polska jest zwolennikiem dialogu w ramach Wspólnej Transatlantyckiej Agendy, który pozwoli nam wspólnie stawić czoła globalnym wyzwaniom. Liczymy, że na forum Rady ds. Handlu i Technologii (TTC) możliwa będzie współpraca dotycząca m.in. cyberbezpieczeństwa, rozwiązań w zakresie handlu elektronicznego, reguł konkurencji oraz rozwoju innowacji cyfrowych” – wskazał wicepremier.

Szef MRPiT i przedstawiciel USA ds. handlu Katherine Tai rozmawiali również o amerykańskich inwestycjach w Polsce. Osobny wątek poświęcono zaangażowaniu USA w Inicjatywę Trójmorza i polskim obawom związanym z perspektywą dokończenia rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.

Resort zaznaczył, że Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski poza Unią Europejską – to nasz drugi rynek eksportowy i trzeci importowy. W 2020 r. obroty wzajemne wyniosły 15,5 miliarda USD. W I kwartale 2021 polski eksport wzrósł o 14 proc. rdr.

Według raportu KPMG, USA to drugi najważniejszy inwestor w Polsce, odpowiada za 13 proc. wartości wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (4 proc. PKB Polski). Firmy z udziałem kapitału amerykańskiego zatrudniają w Polsce ok. 267 tys. pracowników.

MRPiT podkreśliło, że Polska jest głównym odbiorcą amerykańskich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Lokowane jest u nas 40 proc. całkowitego kapitału zainwestowanego przez firmy amerykańskie w krajach naszego regionu. (PAP)

kmz/ mk/

Źródło:PAP

Zobacz

Prawie połowa wszystkich szczepionek trafia do śmieci, a można temu zaradzić

Nowa, oparta na hydrożelach, technologia może wydłużyć żywotność miliardów szczepionek, jakie każdego roku trafiają do utylizacji z powodu nieprawidłowego transportu i przechowywania - informuje „Science Advances”

Prezydent Krakowa zwrócił się do marszałka o niewprowadzanie zmian w uchwale antysmogowej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ponownie zwrócił się do marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego o niewprowadzanie zmian w uchwale antysmogowej dla województwa. Do 23 sierpnia trwają konsultacje społeczne ws. wydłużenia o rok terminu wymiany pieców bezklasowych.
- Reklama -

REKLAMA