MSZ Rosji: Nord Stream 2 wkrótce zacznie działać

Udostępnij

“Mimo prób upolitycznienia projektu, korzystnego dla Europejczyków, i udaremnienia go dla własnych interesów geopolitycznych – czym Waszyngton nadal się aktywnie zajmuje – Nord Stream 2 wkrótce zacznie działać. Bez względu na to, jakie dziwne decyzje podejmowane są pod presją USA, jak było to na niedawnych rozmowach amerykańsko-rosyjskich, nie są one w stanie zmienić obiektywnych realiów” – powiedziała Zacharowa. Realia te polegają na tym – jak dodała – że “budowa tego dużego projektu wychodzi na ostatnią prostą”.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ oceniła także, że Nord Stream 2 będzie dobrze funkcjonować i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne całej Europy.

Władze USA i RFN ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy mają zainwestować w ukraiński sektor energetyczny, zobowiązać się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i wesprzeć Inicjatywę Trójmorza.

Choć w tekście brak jest o tym wzmianek, przedstawiciele Departamentu Stanu USA zapowiedzieli, że porozumienie oznacza wycofanie się z prób wstrzymania projektu za pomocą sankcji. Celem tej niewiążącej prawnie umowy jest według Waszyngtonu ograniczenie negatywnych skutków Nord Stream 2 dla Ukrainy i krajów regionu, w tym Polski. (PAP)

awl/ ap/

Czytaj więcej wiadomości ze świata

Źródło:PAP

Zobacz

Metawerseum stawia wymagania centrom danych

Dlaczego rozwój metawersum opiera się na centrach danych i...

Czy dostawy gazu na ten sezon są zabezpieczone? PGNiG odpowiada

PGNiG zapewnia, że dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23 są zabezpieczone, a spółka wykorzysta przepustowość gazociągu Baltic Pipe zaplanowaną na ten rok w 100 proc. - poinformował gazowy koncern w komunikacie prasowym.
- Reklama -

REKLAMA