- Reklama -

MSZ: Zbigniew Rau zadeklarował, że Polska utrzyma zaangażowanie w ramach Koalicji do Walki z Daesh

Zobacz

- Reklama -

We wtorek odbyła się wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych Małej Grupy Globalnej Koalicji do Walki z Daesh – poinformowało w komunikacie Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych

„Wspólnota międzynarodowa musi wzmocnić wysiłki na rzecz eliminacji ugrupowań terrorystycznych, a w szczególności Daesh” – Zbigniew Rau cytowany w komunikacie.

Minister Rau zadeklarował też, że Polska utrzyma swoje zaangażowanie w ramach Koalicji. „Jako członek NATO będziemy kontynuować również udział w misji szkoleniowo-doradczej w Iraku, której mandat został ostatnio rozszerzony decyzją ministrów obrony Sojuszu” – zapewnił.

Według komunikatu szef polskiej dyplomacji odnotował również wysiłki rządu irackiego na rzecz ochrony sił międzynarodowych i walki z bojówkami terrorystycznymi.

Jak poinformował MSZ, podczas dyskusji omówiono sytuację bezpieczeństwa oraz potrzeby humanitarne i rozwojowe w Iraku, a także dalsze kierunki zaangażowania Koalicji. Wskazano też na wyzwania związane z niestabilną sytuacją w Syrii oraz wzrostem aktywności Daesh i innych ugrupowań terrorystycznych w państwach Sahelu i wschodniej Afryki.

„Na zakończenie spotkania ministrowie przyjęli wspólne oświadczenie, które potwierdza wolę dalszych działań na rzecz stabilizacji obszarów wyzwolonych dwa lata temu spod kontroli terrorystów oraz eliminacji Daesh” – podał MSZ.

Wirtualne spotkanie wysokich przedstawicieli 28 państw oraz UE, NATO i Interpolu prowadzili wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii, Sophie Wilmès oraz sekretarz stanu USA Antony Blinken.

MSZ przypomniało, że globalna Koalicja przeciwko Daesh powstała we wrześniu 2014 r. z inicjatywy USA. W jej skład wchodzi obecnie 78 państw oraz pięć organizacji międzynarodowych (w tym NATO i UE). Mała Grupa skupia 28 państw Koalicji najbardziej zaangażowanych wojskowo i pozamilitarnie w walkę z tym ugrupowaniem.

„Polska dołączyła do Małej Grupy w kwietniu 2016 r. Uczestniczymy w pracach Koalicji zarówno w wymiarze wojskowym, jak i pozamilitarnym, w tym w ramach prowadzonych działań stabilizacyjnych” – czytamy w komunikacie.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -