Mucha: powszechny obowiązek szczepień mógłby być niezgodny z konstytucją

- Reklama -

Społeczny doradca prezydenta Paweł Mucha był pytany w radiowych „Sygnałach dnia”, czy jego zdaniem możliwe byłoby wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19.

„W moim osobistym przekonaniu tego rodzaju rozwiązanie mogłoby budzić duże wątpliwości na gruncie przepisów polskiej konstytucji” – powiedział Mucha.

„Jeżeli chodzi o dzisiejszy stan szczepień i debatę w tej sprawie, wydaje mi się, że przede wszystkim to jest kwestia promocji i wszelkich działań, które możemy podejmować, żeby osób wyszczepionych było jak najwięcej” – dodał.

Jego zdaniem, powinno się apelować o szczepienia „z perspektywy społecznej odpowiedzialności, a nie z perspektywy prawnego obowiązku”, argumentować, że szczepienia są w interesie osób, które się szczepią.

Pytany o ewentualność wprowadzenia obowiązkowych szczepień wśród lekarzy Mucha przyznał, że „to jest rzecz do dyskusji przez Radę Medyczną”. „Można sobie wyobrażać, że w takiej specyficznej sytuacji, w której ktoś odpowiada nie tylko za swoje zdrowie, ale niesie także pomoc tym wszystkim, którzy trafiają do placówek ochrony zdrowia, w takiej sytuacji stan rzeczy jest inny, niż w sytuacji powszechnego obowiązku” – ocenił. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ krap/

Czytaj więcej wiadomości z Polski

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -