Müller: do 30 lipca trwa nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład

- Reklama -

Na piątkowej konferencji prasowej Müller przypomniał, że w tej chwili trwa jeszcze nabór na jeden z kluczowych elementów związanych z polityką przedstawioną w ramach Polskiego Ładu, czyli Rządowy Fundusz Polski Ład.

„Do 30 lipca wszystkie samorządy terytorialne w Polsce, zarówno gminy, powiaty jak i samorządy wojewódzkie mogą składać wnioski na dofinansowanie działań związanych z inwestycjami w swoich regionach. W pierwszej turze, zgodnie z tym co zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki, przewidujemy, że zostanie przeznaczonych ok. 20 mld zł na te kluczowe inwestycje” – mówił.

„Poziom finansowania ze strony rządu będzie wynosił do 95 proc., więc są bardzo duże środki finansowe, które jeszcze w tym roku mogą zostać uruchomione do poszczególnych inwestycji, które samorządy uznają za kluczowe” – dodał.

Müller zachęcał, aby skorzystać z możliwości, które BGK przedstawia, w ramach tego funduszu. „Jeszcze raz zachęcam samorządy do składania wniosków w tym zakresie” – powtórzył rzecznik rządu.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Władze lokalne dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania poniesionych nakładów. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

Premier Morawiecki informował, że program w pilotażowej transzy będzie miał wartość do 20 miliardów złotych.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Aleksandra Rebelińska

rbk/ reb/ mok/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -