Müller: do tej pory było już około 20 spotkań z Porozumieniem ws. poparcia dla Polskiego Ładu

- Reklama -

Na konferencji po spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kilkorgiem ministrów, które dotyczyły realizacji Polskiego Ładu, rzecznik rządu został zapytany o kwestię poparcia koalicjanta PiS – Porozumienia dla zmian podatkowych wpisanych w ten program.

Odprowadzając Müller stwierdził, że do tej pory z liderem Porozumienia, wicepremierem Gowinem oraz z jego zapleczem odbyło się około 20 spotkań „na różnym poziomie: eksperckim i politycznym”. „Cześć tych uwag, które zostały zgłoszone, zostało uwzględnionych w ustawie podatkowej” – powiedział rzecznik rządu. Wymienił: obniżenie ryczałtu z 17 do 14 proc. oraz z 15 do 12 proc. „zależnie od prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednoczenie przyznał, że „jest nadal różnica zdań w pewnym zakresie” pomiędzy PiS-em a Porozumieniem. „Od tego są konsultacje społeczne i międzyresortowe, aby uwagi zgłosić, ale nie wszystkie z nich mogą być możliwe do zrealizowania z prostej przyczyny – jednocześnie, w tym samym dokumencie, który podpisał wicepremier Gowin, czyli w Polskim Ładzie, są rzeczy związane ze zwiększeniem nakładów na służbę zdrowia” – powiedział Müller.

Wyjaśnił, że takie zwiększenie nakładów jest możliwe „poprzez modyfikację i uczynienie bardziej sprawiedliwym sytemu poboru składek zdrowotnych”. „Nie da się zrealizować zwiększenia nakładów na służbę zdrowia bez zmiany tego sytemu, który do tej pory obowiązywał, jeśli chodzi o pobieranie składek zdrowotnych. Tu jest różnica zdań” – powiedział rzecznik.

Müller pytany, czy można mówić o konkretnych datach prac nad zmianami podatkowymi, odparł: „My celujemy, by ten projekt do Sejmu został przekierowany na koniec sierpnia, początek września tak, by na pierwszym posiedzeniu sejmowym we wrześniu mógł być procedowany, wcześniej być może komisje jeszcze. W związku z tym wrzesień jest takim celem realnym, jeśli chodzi o przyjęcie tego pakietu podatkowego”.

„Zresztą my od samego początku zapowiadaliśmy, że rząd w ciągu 100 dni od tej daty, kiedy to mówiliśmy, przyjmie projekty ustaw. Jesteśmy na połowie mniej więcej tego terminu, są później prace sejmowe, więc realnym jest przyjęcie tego projektu ustawy już wtedy gotowej na przełomie września, października tak, by mógł wejść w życie od przyszłego roku” – zaznaczył.

W poniedziałek Ministerstwo Finansów udostępniło projekt przepisów podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu to podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys., wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki. Zmiany zakładają też m.in. wprowadzenie 9-procentowej składki zdrowotnej, której nie będzie można odliczyć od podatku – temu rozwiązaniu sprzeciwia się Porozumienie. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka Wiktoria Nicałek

krz/ sdd/ wni/ mok/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -