Müller o fuzji Orlenu i Lotosu: tworzymy koncern, który podejmie wyzwania transformacji energetycznej

Udostępnij

Zgodnie z ogłoszonymi w środę decyzjami Orlenu, Saudi Aramco za ok. 1,15 mld zł kupi 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL – 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot – bazy paliw. Orlen oświadczył, że w ten sposób realizuje warunki Komisji Europejskiej dla przejęcia Lotosu. Jednocześnie Orlen podpisał z Saudyjczykami trzy umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy co do inwestycji w obszarze petrochemii.

Rzecznik rządu został zapytany w TVP Info o krytykę opozycji do tych decyzji. “Lista spółek, która została wyprzedana przez PO i PSL jest naprawdę długa” – odpowiedział Müller.

“My tworzymy koncern multienergetyczny. Koncern, który jest bardzo duży i będzie mógł podjąć wyzwania transformacji energetycznej” – dodał.

Müller odniósł się także do zarzutów, że zamiast polskiego koncernu tworzy się koncerny z dużym udziałem zagranicznym, w tym rosyjskim. “O rosyjskich zarzutach trudno to komentować… Węgierska spółka nie ma akcjonariatu rosyjskiego, węgierski rząd wykupił ten akcjonariat kilka lat temu, o to zadbał rząd Orbana” – stwierdził rzecznik rządu.

Dodał, że warunki fuzji Orlenu i Lotosu narzuciła Komisja Europejska. “To nie jest tak, że my z chęcią sprzedajemy udziały w jakiejś spółce, tylko to jest element fuzji. W związku z tym, że pozycja połączonych dwóch spółek byłaby bardzo duża, quasi-monopolistyczna, to KE wymusiła ten rodzaj transakcji” – powiedział Müller.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/

Źródło:PAP

Zobacz

W sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie “noc spadających gwiazd”

Na sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie tegoroczne maksimum roju meteorów Perseidy, czyli "noc spadających gwiazd". W różnych miejscach Polski organizowane są wówczas pikniki astronomiczne. Perseidy w mniejszym natężeniu można obserwować już wcześniej.

Rząd Ukrainy: we wrześniu możemy zacząć eksport tegorocznej pszenicy drogą morską

Ukraina może we wrześniu zacząć eksportować ze swoich portów zebraną podczas tegorocznych żniw pszenicę - przekazał w piątek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że liczy na to, że każdego miesiąca drogą morską będzie wywożone 3-3,5 mln ton zbóż.
- Reklama -

REKLAMA