Müller polemizuje z prezydentami miast: samorządy zyskują, a nie tracą w czasie naszych rządów

Udostępnij

Rzecznik rządu zapowiedział ponadto, że projekt ustawy wprowadzający korekty w finansach samorządów jest już na końcowym etapie i zostanie przedstawiony jeszcze w tym miesiącu.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz kilku innych prezydentów miast skrytykowało w środę założenia Polskiego Ładu. Przestrzegali, że na zaproponowanych w nim rozwiązaniach podatkowych same tylko miasta stracą ok. 145 mld zł. Według szacunków Trzaskowskiego Warszawa może stracić na Polskim Ładzie 1,7 mld złotych.

Do zarzutów samorządowców odniósł się w środę na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślał, że “znacząco zwiększyła się dynamika wzrostu przychodów dla samorządów” w czasach rządów PiS. Dodawał, że w latach 2011-2015 wzrost przychodów z tytułu podatku CIT w samorządach wyniósł 3 punkty proc., a od 2015 r. był to wzrost o 60 proc., tj. o ponad 4 mld zł.

“W czasach rządów PiS do samorządu terytorialnego trafia zdecydowanie więcej środków nie tylko w liczbach bezwzględnych, ale także procentowo” – mówił Müller. Ponadto wskazywał na wprowadzenie przez rząd dodatkowych funduszy, w tym Funduszu Inwestycji Lokalnych, z których środki mają trafiać do samorządów.

Zdaniem rzecznika rządu samorządowcy traktują Polski Ład “wybiórczo”. “Jakoś dzisiaj nie było powiedziane, że chociażby tylko w tym roku ponad 20 mld złotych trafi dodatkowo do samorządu terytorialnego na inwestycje, które są niezbędne, a w najbliższych kilku latach będzie to blisko 100 mld złotych, które dodatkowo trafią z Rządowego Funduszu Polski Ład” – wskazał rzecznik rządu.

Jak dodał, oprócz tego funduszu mają zostać przygotowane także projekty ustaw, dzięki którym np. wydatki bieżące i inwestycje samorządów można będzie kształtować w sposób elastyczny. Müller przypomniał, że rząd planuje wprowadzić także subwencję inwestycyjną dla samorządów. “Te rozwiązania niedługo dodatkowo do tego przedstawimy, więc to już będzie taki pakiet, który pomaga samorządom i wyrównuje ich szanse, bo problemem w polskim samorządzie było to, że często te mniejsze samorządy – gminne czy mniejszych i średnich miast – miały problemy z ważnymi inwestycjami. To się właśnie zmienia dzięki tej polityce, którą proponujemy w ramach Polskiego Ładu” – przekonywał rzecznik rządu.

Müller mówił ponadto, iż tego, że czasie rządów PiS znacząco wzrosły dochody samorządów, można dowieść na przykładzie konkretnych miast. Jak mówił, jeśli porównać dochody Warszawy z podatków PIT i CIT z lat 2016 i 2019, to nastąpił wzrost o ponad 2,4 mld złotych, czyli o 50 proc. W przypadku Poznania – według rzecznika rządu – był to wzrost o 45 proc., a Gdańska – o 52 proc.

“W związku z tym twierdzenie, że samorządy tracą na rządzie PiS, jest po prostu nieprawdziwe. W czasach rządów PiS samorząd terytorialny nigdy nie zyskał tak wiele środków finansowych w stosunku do lat poprzednich właśnie ze względu na dobrą, rozsądną politykę gospodarczą PiS, która przynosi również efekty właśnie w postaci zwiększenia dochodów samorządu terytorialnego” – przekonywał Müller.

Mówiąc o zapowiadanych zmianach podatkowych w Polsce stwierdził, że dzięki temu w portfelach Polaków zostanie 14 mld zł. “Na tym zyskują Polacy. Gdy obniżamy podatki siłą rzeczy, zarówno rząd jak i samorząd, muszą nieco ograniczyć swoje przychody po to, aby w portfelach Polaków było więcej środków” – powiedział rzecznik rządu.

Zapowiedział, że projekt ustawy wprowadzający korekty w finansach samorządów jest już na końcowym etapie i zostanie przedstawiony jeszcze w tym miesiącu. “Przygotowujemy ustawę, która ma zmodyfikować zasady finansowania samorządu terytorialnego w taki sposób, aby były bardziej elastyczne, jeśli chodzi o wydatki bieżące oraz wydatki inwestycyjne, oraz – oprócz tego – subwencje inwestycyjne i korektę w zakresie liczenia subwencji dla samorządów, aby wyrównać pewnego rodzaju różnice w tym zakresie” – powiedział Müller. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ mkr/ sdd/ itm/

Źródło:PAP

Zobacz

Projekt ws. dopłat do innych niż węgiel źródeł ciepła – opublikowany

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel. Projekt przewiduje też ograniczenie podwyżek cen ciepła poprzez wprowadzenie taryf z rekompensatą.

Spadki w e-commerce – Długofalowy trend czy wyjątek od reguły?

Sektor e-commerce na przestrzeni ostatnich dwóch lat radził sobie...
- Reklama -

REKLAMA