Müller: robimy wszystko, żeby zimą nie zabrakło węgla dla odbiorców indywidualnych

Udostępnij

W rozmowie w TVP Info Müller był pytany o obawy dotyczące dostępności węgla podczas nadchodzącej zimy. “Podejmujemy wszelkie możliwe działania, a jak będzie wyglądała sytuacja to niestety w dużej mierze zależy od sytuacji politycznej” – odpowiedział.

Przyznał, że okres, który się zbliża będzie trudny. “Dlatego musimy ze wszystkich komponentów składać to wyższe bezpieczeństwo energetyczne Polaków. Zaczynając od obniżenia VAT-u, przez dopłaty do węgla, przez termomodernizację i wszelkie inne działania, które będą temu pomagały” – wyjaśnił.

Dopytywany, czy w Polsce zimą może zabraknąć węgla dla odbiorców indywidualnych, odpowiedział: “Robimy wszystko, aby takiej sytuacji nie było. Po to mamy Polską Grupę Górniczą i inne spółki, które dystrybuują węgiel, aby faktycznie się tym zajęły. Podejmujemy działania na trudnym rynku międzynarodowym, aby się tak nie stało” – zapewnił.

“Natomiast co do indywidualnych gospodarstw, to tutaj podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby zabezpieczyć w odpowiednich częściach kraju dostawy węgla, bo dużym wyzwaniem tutaj jest dystrybucja” – dodał.

Poinformował, że rząd zamierza zapewnić maksymalne możliwe wydobycie węgla w tym roku. “Pamiętajmy o tym, że są określone możliwości techniczne. Jest decyzja, aby iść w kierunku powstawania nowych ścian (wydobywczych – PAP) i zwiększania wydobycia. Taka została wydana dyspozycja do spółek skarbu państwa” – powiedział Müller. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Ropa naftowa w piątek rano drożeje

W piątek po godz. 8 ropa naftowa Brent na giełdzie w Londynie drożeje o 0,28 proc., do 87,42 dol. za baryłkę. W górę idą też notowania ropy naftowej WTI na giełdzie w Nowym Jorku o 0,31 proc., do 81,48 dol. za baryłkę.

W USA huragan Ian zebrał tragiczne żniwo

Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Ian, który w zeszłym tygodniu uderzył we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, wzrosła do co najmniej 103, z czego większość osób zginęła na Florydzie, a kilka w Karolinie Północnej - podała agencja Reutera. Trwają poszukiwania ocalałych.
- Reklama -

REKLAMA