Müller: ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe wchodzi w życie na przełomie lipca i sierpnia

Udostępnij

Rzecznik rządu ocenił w piątek, że dzięki ustawie wprowadzającej wakacje kredytowe, która została opublikowana poprzedniego dnia w Dzienniku Ustaw, każda osoba spłacająca kredyt hipoteczny w złotych będzie mogła skorzystać z wakacji kredytowych.

„W tym roku można będzie zawiesić spłatę kredytu na cztery miesiące. Do końca roku jest pięć miesięcy, a więc cztery z tych pięciu miesięcy będą objęte wakacjami kredytowymi” – powiedział Piotr Müller.

Jak dodał, w przyszłym roku również będzie można skorzystać z wakacji kredytowych przez cztery miesiące – po jednym miesiącu w każdym kwartale.

„Wniosek będzie można złożyć bezpośrednio w banku lub zrobić to drogą elektroniczną poprzez bankowe platformy. Odpowiednie formularze będą gotowe na przełomie lipca i sierpnia tak, żeby w sierpniu było można zawiesić ratę” – dodał rzecznik rządu. „Ustawa wchodzi w życie na przełomie lipca i sierpnia” – zaznaczył rzecznik rządu.

Przypomniał, że w ustawie zawierającej przepisy na temat wsparcia kredytobiorców znalazły się także zapisy, które przedłużają tarcze antyinflacyjne do 31 października. W tamach tych tarcz – jak powiedział Müller – obniżony został VAT na żywność i na gaz ziemny do zera, a VAT na energię elektryczną do 5 proc.; spadła także akcyza na energię. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ lgs/ mk/ mmu/

Źródło:PAP

Zobacz

Sosny taborskie u kresu życia; leśnicy zastanawiają się, co dalej

Leśnicy przyznają, że sosny w rezerwacie "Sosny taborskie" dożywają kresu swojego biologicznego istnienia - mają osłabiony system korzeniowy, stopniowo zamierają. Leśnicy zastanawiają się, co zrobić, by w możliwie najszerszym zakresie zachować genotyp tych okazałych drzew dla przyszłych pokoleń.

Europejska Noc Naukowców już ten piątek. Jakie atrakcje czekają na uczestników?

Europejska Noc Naukowców to ogólnoeuropejskie wydarzenie publiczne, które ukazuje różnorodność nauki i jej wpływ na codzienne życie obywateli. W tym roku odbędzie się w 25 krajach w piątek 30 września.
- Reklama -

REKLAMA