Murdzek: filie wyższych uczelni powinny istnieć i się rozwijać

Zobacz

- Reklama -

Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek podkreślił w poniedziałek podczas konferencji prasowej, że filie wyższych uczelni powinny istnieć w mniejszych miastach. „Te filie są bardzo ważne i odpowiedź na to, czy powinny funkcjonować, zamienia się w plany rozwojowe” – powiedział wiceminister.

Wskazał w tym kontekście na otwieranie nowych kierunków studiów w filia oraz programy zachęcające młodych ludzi do studiowania tam, a przez to związania się z takim dolnośląskimi miastami jak Jelenia Góra, Legnica czy Wałbrzych.

Wiceminister podkreślił, że oprócz rozmów z rektorem Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiuszem Wójsem na temat rozwoju fili tej uczelni w Jeleniej Górze, rozmawiał również z władzami Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Państwowe Wyższej Szkoły Zawodowej. „To wszystko w aspekcie wagi obecności szkół wyższych w życiu Jeleniej Góry (…) i ważnej roli wyższych uczelni w życiu społecznym i gospodarczym regionu” – mówił.

Murdzek dodał, że działające w Jeleniej Górze firmy zgłaszają zapotrzebowanie na wykształconych pracowników. Rektor Politechnik Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs zapowiedział, że w odpowiedzi na to zapotrzebowanie, w jeleniogórskiej filii uczelni zostaną uruchomione nowe kierunki – elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn oraz informatyka techniczna.

„Jednym z głównych celów tej fili jest to, aby studenci tu studiujący zostali w tym mieście i kontynuowali swoją karierę zawodową. To jest z korzyścią dla lokalnego biznesu i dlatego oczekujemy, ze lokalny biznes będzie chciał w to zainwestować. Wyobrażam sobie, że mogą to być na przykład stypendia dla studentów, nagrody dla dobrych dydaktyków, czy współpraca z naszymi laboratoriami” – mówił rektor.

Politechnika Wrocławska ma również filie w Wałbrzychu i w Legnicy. Tam też powstają nowe kierunki studiów.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -