- Reklama -

Mysie plemniki wyhodowano w szczurach

Zobacz

- Reklama -

Nową technologię opisali w nowej publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature Communications”. Wcześniej badacze opracowali metodę hodowania w podobny sposób całych organów.

Polegała ona na wszczepianiu komórek macierzystych jednego organizmu do blastocysty – wczesnego stadium rozwoju embrionu innego zwierzęcia. Blastocysty były jednak uszkadzane tak, że nie mogły wykształcić wybranego organu i w miarę rozwoju zarodka narząd powstawał z wprowadzonych obcych komórek macierzystych.

„Spodziewaliśmy się, że metodę tę będzie można wykorzystać także do wydajnej produkcji gamet” – opowiada kierujący pracami dr Toshihiro Kobayashi.

Badacze wyhodowali zmienione genetycznie szczury, które nie wytwarzały plemników, ani komórek jajowych. Do blastocyst tych szczurów wszczepili najpierw komórki macierzyste innych szczurów. Wszystkie powstające potem gamety (plemniki i komórki jajowe) pochodziły z wszczepionych komórek.

W następnym kroku do upośledzonych blastocyst wprowadzili komórki macierzyste myszy. W jądrach szczurów, które się z tych blastocyst rozwinęły naukowcy znaleźli potem mysie plemniki.

Co więcej zapłonienie nimi komórek jajowych myszy doprowadziło do ciąży i narodzin zdrowych myszy.

Tworzenie plemników i komórek jajowych z komórek macierzystych może znacząco usprawnić rozmnażanie zwierząt hodowlanych, a także przynieść nowe możliwości w dziedzinie medycyny reprodukcyjnej – zwracają uwagę badacze z japońskiego Narodowego Instytutu Nauk Fizjologicznych.

„Tworzenie gamet z komórek macierzystych, nawet w ksenogenicznym (u innego organizmu – przyp. red.) środowisku jest ważne w zastosowaniach tej strategii. W przyszłości możemy być zdolni do wykorzystania tej technologii w celu zachowania zagrożonych gatunków, których komórki macierzyste są dostępne dzięki technologii iPS (indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste – przyp. red.)” – wyjaśnia jeden z autorów dokonania dr Masumi Hirabayashi.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-03/nion-msg030121.php

https://www.nature.com/articles/s41467-021-21557-x (PAP)

autor: Marek Matacz

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -