MZ: 7150 łóżek dla pacjentów covidowych jest w szpitalach tymczasowych

Zobacz

- Reklama -

„Łącznie szpitale aktywne i pasywne dysponują 7150 łóżkami dla pacjentów z COVID-19, z czego 2992 łóżka są objęte finansowaniem NFZ. Pozostałe są w gotowości do udzielania świadczeń” – zaznaczył resort zdrowia.

Ministerstwo przekazało, że na budowę i wyposażenie szpitali tymczasowych, tworzonych przez wojewodów, przekazano 511 mln 543 tys. 519 zł. Podkreśliło, że nie ma informacjami o kosztach poniesionych przez inne organy tworzące szpitale tymczasowe, czyli przez ministra aktywów państwowych, spraw wewnętrznych i administracji czy przez ministra obrony narodowej.

Zaznaczyło też, że zgodnie z założeniami reorganizacji opieki szpitalnej nad pacjentem z podejrzeniem zakażenia i zakażonym wirusem SARS-COV-2 planowane jest stopniowe wygaszanie lub zamrażanie działalności tych szpitali do jednego szpitala w województwie. Plan zakłada też stałe utrzymanie minimum jednego modułu podstawowego, czyli 28 łóżek i utworzenie wykazu szpitali tymczasowych – pasywnych, jako bazy uzupełniającej.

Do końca maja wojewodowie w uzgodnieniu z wojewódzkimi oddziałami NFZ mają przygotować plan docelowego modelu organizacji bazy łóżek dla pacjentów covidowych, w tym również z uwzględnieniem bazy szpitali tymczasowych.

Z otrzymanej od Ministerstwa Zdrowia listy placówek – według stanu z 20 maja – wynika, że w Polsce działa jeszcze 27 szpitali tymczasowych (mających status aktywnych) z 35 utworzonych. Pasywnych szpitali, czyli takich, które zostały wybudowane lub dostosowane do opieki nad pacjentem z COVID-19 i odpowiednio wyposażone, ale bez zaangażowania w nich personelu medycznego, jest osiem.

W woj. dolnośląskim aktywnymi szpitalami pozostają trzy placówki: Dynamic Congress Centre we Wrocławiu, Parking Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, a w Wałbrzychu piętro po pediatrii w Szpitalu im. Sokołowskiego. Pasywnym szpitalem pozostaje placówka przygotowana w hali w Lubinie (Regionalne Centrum Kultury).

W woj. kujawsko-pomorskim są tylko placówki pasywne: 22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny SPZOZ w Ciechocinku i SPZOZ w Radziejowie.

w woj. lubelskim działa jeden szpital tymczasowy na terenie Centrum Targowo-Wystawienniczego Targów Lublin pod patronatem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Podobnie jak w woj. lubuskim, w Zielonej Górze – Centrum Zdrowia Matki i Dziecka i w woj. łódzkim – szpital w EXPO Łódź.

W Małopolsce są trzy szpitale aktywne: Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie, Szpital Tymczasowy na terenie EXPO Kraków i 20 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Krynicy-Zdroju. Jednego działalność jest wygaszona, w Tarnowie w Hali „Jaskółka”.

Najwięcej szpitali tymczasowych działa na Mazowszu – siedem aktywnych i jeden pasywny. Ten ostatni to na Lotnisku Okęcie, a pozostałe to: szpital modułowy Wojskowego Instytutu Medycznego, Szpital Południowy, Szpital Narodowy, Radomski Szpital Specjalistyczny im. Chałubińskiego, Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. Psarskiego w Ostrołęce i placówka w Centrum Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen w Płocku.

W Opolskiem działa aktywnie placówka w Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu, na Podkarpaciu SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie.

W woj. podlaskim w Białymstoku jeden szpital tymczasowy jest pasywny – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – Hala sportowa – Wołodyjowskiego 1, a jeden aktywny – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku w budynku E1 na ul. Żurawiej.

Podobna sytuacja przedstawia się w woj. pomorskim. Pasywna placówka w Sopocie to Sanatorium MSWiA, a aktywna w Gdańsku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo.

Na Śląsku w Katowicach pacjentów przyjmują dwa szpitale tymczasowe: jeden w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i palcówka na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach.

W woj. świętokrzyskim w Kielcach szpital działa na terenie Targów Kielce. W woj. warmińsko-mazurskim w Nidzicy w Zespole Opieki Zdrowotnej i w Szczytnie w Zespole Opieki Zdrowotnej.

W woj. wielkopolskim aktywnym szpitalem jest placówka na Międzynarodowych Targach w Poznaniu.

W woj. zachodniopomorskim szpitalem aktywnym jest Szpital Kliniczny nr 2 budynek „M”, a pasywnym placówka w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena w Szczecinie.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -