Na ISS wystartowała z Bajkonuru rakieta z dwoma Rosjanami i Amerykaninem

Udostępnij

Rakieta wyniosła w kosmos rosyjski załogowy statek kosmiczny Sojuz MS-22, na pokładzie którego są rosyjscy kosmonauci Siergiej Prokopjew i Dmitrij Pietielin oraz amerykański astronauta Francisco Rubio. Ich misja na ISS potrwa 188 dni.

“Stabilność jest dobra (…), załoga czuje się dobrze” – powiedział komentator NASA po starcie, transmitowanym na żywo na stronach amerykańskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Pod koniec lipca Jurij Borisow, nowy szef rosyjskiej państwowej agencji kosmicznej Roskosmos, poinformował, że Rosja po 2024 r. opuści ISS i będzie budować swoją stację orbitalną.

Tego samego dnia USA oświadczyły, że Rosja formalnie nie powiadomiła Waszyngtonu o zamiarze wycofania się z ISS, ale Biały Dom bada możliwości złagodzenia wpływu braku Rosjan na stację.

Obecnie w projekcie biorą udział Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada, Japonia, a także część krajów należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Maląg: stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 4,8 proc., a liczba osób bezrobotnych – 803 tys.

Szacowana przez MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu września 2022 r. wynosi 4,8 proc. Spadła również liczba bezrobotnych. Mamy aktualnie 803 tys. osób bezrobotnych - poinformowała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ile kosztuje inwestowanie na GPW?

Koszty na polskim rynku kapitałowym od zawsze budzą duże...
- Reklama -

REKLAMA