REKLAMA

Na lotnisku Katowice lipiec br. najlepszym miesiącem w historii w segmencie cargo

REKLAMA

Jak poinformował w czwartek Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport, w lipcu br. odprawiono tam 4 142 ton frachtu, czyli o 1 535 ton więcej (o 58,9 proc.) niż podczas siódmego miesiąca 2021 r. Jest to najlepszy miesięczny rezultat w tym segmencie ruchu w historii lotniska – dotychczasowy rekord pochodził z marca 2008 roku i wynosił 4 141 ton ładunków.

Lipiec 2022 r. to na katowickim lotnisku, noszącym imię Wojciecha Korfantego, 448 startów i lądowań frachtowców, o 76 więcej (o 20,4 proc.), niż w zeszłym roku.

Od stycznia do końca lipca br. w Katowice Airport przeładowano ogółem 23 805 ton frachtu – o 7 382 ton więcej (o 45 proc.), niż w tym samym okresie zeszłego roku. Samoloty cargo wykonały w tym czasie 3 146 startów i lądowań, tj. o 1 035 więcej (o 49 proc.), niż podczas pierwszych siedmiu miesięcy 2021 r.

„Przewozy cargo w Katowice Airport rosną nieprzerwanie od dwudziestu jeden miesięcy, czyli od listopada 2020 r. Zagrożeniem dla tego pozytywnego trendu są coraz gorsze wskaźniki makroekonomiczne w poszczególnych europejskich państwach i trudna sytuacja geopolityczna na świecie” – przyznał prezes zarządzającego katowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik.

„Są to czynniki, które mogą spowodować korektę na rynku przewozów frachtu lotniczego, co w przypadku Pyrzowic może przełożyć się na spowolnienie tempa wzrostu. Nie zmienia to faktu, że 2022 rok i tak będzie w Katowice Airport rekordowy. Obecnie prognozujemy, że na pyrzowickim lotnisku – po raz pierwszy w historii – odprawione zostanie ponad 40 tys. ton ładunków w skali roku” – zasygnalizował Tomasik.

Władze katowickiego lotniska przypominają, że swoje regionalne bazy mają tam czołowi operatorzy cargo w Europie, m.in. Amazon, DHL Express, FedEx, Lufthansa Cargo i UPS.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. skorzystało z niego rekordowe dotąd 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ze względu na pandemię było ich 1,44 mln, a w 2021 r. – 2,32 mln.

Lotnisko pozostaje krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. (PAP)

Źródło:PAP
REKLAMA

Zobacz

Podatek od zysków nadzwyczajnych: negatywny wpływ na rozwój rynku kapitałowego

Skala i złożoność zapowiadanego przez rządu podatku od zysków nadzywczajnych jest większa niż oczekiwano, co może wpłynąć negatywnie na rozwój rynku kapitałowego w Polsce oraz inwestycje dużych firm - oceniają ekonomiści Banku Pekao. Ich zdaniem, podatek zadziała natomiast stabilizująco na finanse publiczne.

Nic nie zostało jeszcze przesądzone w sprawie podatku od nadmiarowych zysków firm

Nic nie zostało jeszcze przesądzone w sprawie podatku od nadmiarowych zysków firm - zapewnił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że rząd czeka na rozstrzygnięcie tej kwestii na poziomie Unii Europejskiej. Nie możemy proponować dwóch różnych rozwiązań - wyjaśnił minister.

Ile płacimy za gry free to play?

Wraz z rozwojem urządzeń mobilnych popularność zyskały tzw. casualowe...

Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną już pracuje. Przeprawiono nim już kilkaset jednostek

Blisko 200 jednostek skorzystało przez tydzień z przeprawy na Kanale Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Więcej przejść przez śluzę Port Nowy Świat odnotowuje w weekendy - poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni.

Wicepremier Sasin: robimy wszystko, by ochronić Polaków w kryzysie

Robimy wszystko, by ochronić Polaków w kryzysie; będzie podatek od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych, a pieniądze z niego pokryją koszty zamrożenia cen energii - mówił w niedzielę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Dzieci cierpią przez zanieczyszczone powietrze

Ekspozycja na zanieczyszczenia w powietrzu szczególnie do piątego roku życia upośledza rozwój niektórych rejonów mózgu. Zmiany w tych strukturach powiązano już tymczasem z różnymi zaburzeniami.

Udostępnij