Na rynku ropy będzie pierwsza tygodniowa zwyżce cen surowca od 4 tygodni

Udostępnij

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 96,88 USD, wyżej 0,41 proc. Zysk z tego tygodnia to na razie ok. 2 proc.

Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana jest po 106,90 USD za baryłkę, w dół 0,22 proc.

Na rynkach kończy się kolejny tydzień z niestabilnym handlem, podczas którego obawy o spowolnienie gospodarcze, co poskutkuje spadkiem zapotrzebowania na paliwa, ścierały się z oznakami zacieśniania sytuacji podażowej na giełdach ropy.

Lipiec będzie jednak pierwszym miesiącem, który ropa może zaliczyć do zniżkowych – po raz pierwszy od 2020 r., po tym jak obawy o możliwe spowolnienie w gospodarce USA i globalnej podsyciły na rynkach “niedźwiedzie” nastroje.

Gospodarka USA tymczasem nie jest w dobrej kondycji – Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale spadł o 0,9 proc. w ujęciu zanualizowanym kwartał do kwartału, podczas gdy na rynku oczekiwano +0,5 proc. W I kw. PKB USA spadł o 1,6 proc. kdk, a w IV kw. 2021 r. gospodarka USA wzrosła o 6,9 proc. – wynika z raportu Departamentu Handlu USA.

Raport pokazał też, że spożycie indywidualne, największa część gospodarki, wzrosło w II kw. o 1 proc., co stanowi spowolnienie wobec poprzedniego okresu. Zanotowano też spadek inwestycji przedsiębiorstw, wydatków rządowych i mieszkaniowych.

Raport Departamentu Handlu ilustruje, jak wysoka inflacja “podcięła” siłę nabywczą Amerykanów, a zaostrzona polityka monetarna Fed osłabiła sektory wrażliwe na koszt pieniądza, takie jak sektor nieruchomości.

To prawdopodobnie będzie paliwem dla już i tak “gorącej” debaty na rynkach na temat tego, czy i kiedy Stany Zjednoczone wejdą w recesję.

“Gospodarka USA szybko straciła impet w obliczu najwyższej od wielu dziesięcioleci inflacji, gwałtownie rosnących kosztów finansowania zewnętrznego i ogólnego zacieśniania warunków finansowych” – pisze w rynkowej nocie Sal Guatieri, starszy ekonomista BMO Capital Markets.

“Amerykańska gospodarka jest teraz bardzo podatna na wejście w recesję” – ostrzega.

Tymczasem na rynkach rosną oczekiwania na pojawienie się większej ilości ropy naftowej z krajów OPEC+, które w przyszłym tygodniu – 3 sierpnia – odbędą posiedzenie na temat dostaw surowca na wrzesień.

Najbardziej na większe dostawy ropy z OPEC+ liczą USA po niedawnej wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej.

“Stany Zjednoczone są optymistyczne, że w przyszłym tygodniu mogą pojawić się pozytywne informacje ze spotkania OPEC+” – powiedział wysoki rangą anonimowy urzędnik z administracji Joe Bidena.

“USA uważają, że jest szansa na zwiększenie wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej” – dodał.

Arabia Saudyjska podała, że w lipcu pompowała dziennie ok. 10,6 mln baryłek ropy. Królestwo wielokrotnie powtarzało, że jego maksymalne moce produkcyjne wynoszą ok. 12 mln baryłek ropy dziennie. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Prezes PiS: projekty takie jak przekop Mierzei i Baltic Pipe służą budowie silnej i bezpiecznej Polski

Projekty takie jak przekop Mierzei Wiślanej i Baltic Pipe służą budowie silnej i bezpiecznej Polski; gazociąg i inne inwestycje w tym obszarze to nowa jakość w naszej części Europy, choć jeszcze wiele wyzwań przed nami - napisał w liście z okazji otwarcia Baltic Pipe prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Rzecznik rządu: dla dużych rodzin i rolników limit zużycia energii elektrycznej będzie wyższy

Rada Ministrów przyjęła projekt, dzięki któremu limit zużycia energii elektrycznej, po cenie z 2022 r., dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników wyniesie 3 tys. kWh - poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller.
- Reklama -

REKLAMA