Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,76 proc. do 33.044,56 pkt.
S&P 500 na koniec dnia stracił 0,76 proc. i wyniósł 3.898,85 pkt.
Nasdaq Composite zniżkował 0,96 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.852,27 pkt.
„Dane ekonomiczne są nadal niepewne, co sprawia, że trudno powiedzieć z całą pewnością, że ostatnie zachęcające trendy w gospodarce będą kontynuowane. Nadal opowiadamy się za selektywną postawą, w tym za przechyleniem w kierunku defensywnych sektorów rynku akcji oraz obligacji o wysokim ratingu” – powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.
„Uważamy, że recesja i sezon wyników spółek, który dopiero się rozpoczyna, będą miały duży wpływ na rynki. Dane o sprzedaży detalicznej z USA i miejsc takich jak Wielka Brytania będą przez jakiś czas nieco słabsze” – dodał. „Ale nigdy, przenigdy nie należy lekceważyć amerykańskiego konsumenta” – powiedział Robert Alster, dyrektor ds. inwestycji w Close Brothers Asset Management.
Bankierzy z amerykańskiej Rezerwy Federalnej są podzieleni co do dalszej ścieżki dla stóp proc. w USA. Prezes Rezerwy Federalnej w Bostonie Susan Collins powiedziała w czwartek, że jej zdaniem bank centralny może dokonać mniejszych podwyżek stóp procentowych po serii agresywnych ruchów w zeszłym roku.
„Bardziej wyważone korekty stóp procentowych w obecnej fazie pozwolą nam lepiej zająć się innymi zagrożeniami, przed którymi stoi obecnie polityka pieniężna – ryzykiem, że nasze działania mogą być niewystarczające do przywrócenia stabilności cen, w porównaniu z ryzykiem, że nasze działania mogą spowodować niepotrzebne straty w rzeczywistej działalności gosp. i zatrudnienia” – powiedziała Collins.
Wiceprezes Rezerwy Federalnej Lael Brainard powiedziała w czwartek, że spodziewa się, że stopy procentowe w USA pozostaną na wysokim poziomie pomimo ostatnich oznak osłabienia inflacji.
W środę dwóch urzędników z Fedu – Lori Logan i Patrick Harker, przedstawili w środę argumenty za redukcją tempa podwyżek stóp procentowych przez Fed, gdy Rezerwa Federalna spotka się na najbliższym posiedzeniu. Z kolei James Bullard i Loretta Mester podkreślają potrzebę dalszego zaostrzania polityki pieniężnej.
„Myślę, że stopy procentowe prawdopodobnie wzrosną powyżej 5 proc., ponieważ wydaje mi się, że wysoka inflacja bazowa nie spadnie tak szybko” – powiedział CEO JPMorgan Jamie Dimon.
Netflix pozytywnie zaskoczył wynikami za czwarty kwartał. Platforma streamingowa zyskała w tym okresie 7,66 mln nowych abonentów wobec oczekiwanych 4,5 mln, a kurs jej akcji w reakcji na wyniki w handlu pozasesyjnym zyskuje ponad 5 proc.
Charles Schwab zniżkował o 6 proc. Bank of America obniżył rekomendację dla akcji spółki do “sprzedaj” z “kupuj”.
Akcje Roblox spadły o 6,5 proc. przed sesją po tym, jak Morgan Stanley obniżył rekomendację dla akcji firmy zajmującej się grami wideo do „niedoważaj” z „równoważ”.
Akcje Alcoa zniżkowały o 7 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak firma ogłosiła stratę netto w wysokości 374 mln USD za IV kwartał.
Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 190 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 214 tys. wobec 205 tys. poprzednio.
Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,647 mln w tygodniu, który skończył się 7 stycznia. Analitycy oczekiwali 1,655 mln wobec notowanych poprzednio 1,63 mln, po korekcie z 1,634 mln.
W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 613 punktów, czyli 1,81 proc. i wyniósł 33.296,96 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,56 proc. i wyniósł 3.928,86 pkt. Indeks zanotował najgorszy dzień od ponad miesiąca. Nasdaq Composite poszedł w dół o 1,24 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.957,01 pkt.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb. do 3,4 proc. Dochodowość 30-letnich rośnie o 3 pb. do 3,57 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty są wyceniane po 80,46 USD za baryłkę, po wzroście o 1,29 proc., a marcowe futures na Brent zwyżkują o 1,5 proc. do 86,25 USD/b. (PAP Biznes)
kkr/