Wall Street kipi niepewnością w związku z oczekiwaniem na decyzję Fed

Udostępnij

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,01 proc. i wyniósł 30.706,23 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,13 proc. i wyniósł 3.855,93 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,95 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.425,05 pkt.

Rynki oczekują na środową decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz najnowsze projekcje makroekonomiczne, które zostaną opublikowane o godzinie 20.00 czasu polskiego. Konferencja prezesa Fedu Jerome’a Powella rozpocznie się o 20.30.

Oczekuje się, że bank centralny USA dokona trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 pb. w celu walki z wysoką inflacją. Rynki pieniężne w pełni wyceniają trzecią z rzędu podwyżkę stopy funduszy federalnych o 75 pb. na posiedzeniu 21 września i przewidują możliwość wzrostu kosztów kredytu o 100 pb. na 20 proc.

Ekonomiści ankietowani przez Bloomberg oczekują, że stopy proc. wzrosną o 75 punktów bazowych. Rynki wyceniają teraz, że benchmarkowa stopa procentowa Rezerwy Federalnej osiągnie szczyt na poziomie 4,5 proc. w marcu 2023 r. Tylko 2 z 96 ekonomistów ankietowanych spodziewa się podwyżki kosztu pieniądza w USA o 100 pb.

“Widzimy wyraźne oznaki, że banki centralne nie zawahają się przy podejmowaniu decyzji i są gotowe tolerować recesję, jeśli będzie to cena, którą będą musiały zapłacić, aby opanować inflację, a to oznacza wyższe rentowności na krótkich końcach krzywej na całym świecie” – powiedział Andrew Ticehurst, strateg ds. stawek w Nomura.

„Rezerwa Federalna zaostrza politykę monetarną, pchając gospodarkę prosto w szpony recesji. Uzależnienie rynku akcji od luzowania przez Fed, gdy indeksy mocno spadają, może być kolejny celem, który Jerome Powell chce zlikwidować, agresywnie podnosząc stopy procentowe” – oceniła Danielle DiMartino Booth, dyrektorka generalna i główna strateg Quill Intelligence.

Michael Hewson, główny analityk rynkowy w CMC Markets UK, także wskazywał, że rynki są coraz bardziej zaniepokojone możliwością globalnej recesji.

Po Fedzie uwaga inwestorów przeniesie się w tym tygodniu na Szwajcarski Bank Narodowy, Norges Bank i Bank of England. Traderzy obstawiają do końca tego roku dwie podwyżki kosztu pieniądza przez Bank Anglii – po 75 pb.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w sierpniu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,517 mln wobec 1,685 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,674 mln. Analitycy spodziewali się, że liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów wyniesie 1,604 mln.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w sierpniu wyniosła 1,575 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,404 mln, po korekcie z 1,446 mln.

Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych nowych inwestycji wyniesie 1,45 mln. W ujęciu mdm wskaźnik wzrósł o 12 proc. wobec -10,9 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z -9,6 proc. Analitycy prognozowali mdm +0,3 proc.

Ze spółek podczas wtorkowej sesji Ford Motor spadł o 5 proc. po opublikowaniu prognozy zysków za trzeci kwartał, a analitycy zaniepokoili się wpływem na wyniki wyższych kosztów.

Notowania Cognex rosły 4 proc. Producent systemów widzenia maszynowego prognozuje wyższe od oczekiwań przychody za III kw.

Nike spadł o 2,5 proc. Barclays obniżył rekomendację dla akcji spółki do “równoważ” z “przeważaj”.

Norwegian Cruise Line rósł o 3 proc. Truist Financial podniósł rekomendację dla akcji spółki do “kupuj” z “trzymaj”.

Rentowność 10-letnich UST rosła o 8 pb. do 3,57 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rosła o 6 pb. do 3,58 proc. Rentowność 10-letnich UST jest najwyższa od 11 lat. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -40 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 26 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 83,88 USD za baryłkę, po spadku o 2,12 proc., a listopadowe futures na Brent zniżkują o 2,05 proc. do 90,10 USD/b. (PAP Biznes)

Źródło:PAP

Zobacz

Co uratuje nas w kryzysie energetycznym?

60 proc. Polaków chce, by rząd pilnie uchwalił ustawę liberalizującą rozwój farm wiatrowych, powrócił do korzystniejszych rozwiązań dotyczących paneli słonecznych i wdrożył program lokalnych biogazowni – wynika z opublikowanego w środę sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Na Wall Street zamknięto najgorszy miesiąc od 2020

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację mocnych spadków głównych indeksów. Wrzesień był dla amerykańskich giełd najgorszym miesiącem od marca 2020 roku.
- Reklama -

REKLAMA