Najdokładniejsza rekonstrukcja temperatur z ostatnich 11 tys. lat

PAP
PAP 1 min czytania

Międzynarodowy zespół naukowców zrekonstruował najbardziej jak dotąd dokładny globalny układ temperatur letnich i zimowych z ostatnich 11 tys. lat. Naukowcy badali rdzenie lodowe pochodzące z Antarktyki, w których zapisują się warunki klimatyczne.

„Celem badań było podniesienie poprzeczki w zakresie tego, co możliwe do zrealizowania odnośnie do poznawania klimatu z przeszłości” – opisuje główny autor badań, Tyler Jones z Institute of Arctic and Alpine Research.

Jak dodaje, udało się odtworzyć wahania temperatur pomiędzy okresami zimowymi i letnimi, a więc w bardzo dokładnej skali.

Naukowcy z całego świata od dawna badają rdzenie lodowe z obszarów okołobiegunowych w celu lepszego poznania historycznych warunków klimatycznych. Najczęściej wydobywane są one w Antarktyce i na Grenlandii. Dostarczają danych składzie atmosferycznym, gazach cieplarnianych, temperaturach powietrza i oceanu.

Najdłuższy rdzeń lodowy mierzył ponad trzy kilometry długości i miał średnicę ponad 12 cm. Zawierał on dane klimatyczne z ostatnich 68 tys. lat. Taki rdzeń cięty jest na kawałki, które można bezpiecznie przechowywać i przetransportować do laboratorium.

Więcej: www.colorado.edu/today/2023/01/11/study-offers-most-detailed-glimpse-yet-planets-past-11000-summers-and-winters (PAP)

Skomentuj
- Reklama -

HPE kupi rozwiązanie do zarządzania operacjami IT

Hewlett Packard Enterprise poinformował o zawarciu ostatecznej umowy zakładającej przejęcie OpsRamp – firmy z sektora ITOM (zarządzanie operacjami IT), która

4 min czytania

“Zablokowany dostęp, kliknij w link” – nowy sposób na oszustwa w sieci

Z raportu kontroli krajowego systemu cyberbezpieczeństwa udostępnionego przez NIK wynika, że liczba e-przestępstw rośnie, a ich ofiarą pada coraz więcej

4 min czytania

Krajowy System e-Faktur – nowe przepisy mogą być wyzwaniem dla przedsiębiorców. Rozwiązanie Amodit pomoże usprawnić ich działanie

Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem w życie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Prowadzone są również działania, które mają