Najlepsi zbadają amantadynę

Zobacz

- Reklama -

Jak wyjaśniono, „mowa o przedsięwzięciu realizowanym przez prof. Konrada Rejdaka, kierującego Katedrą i Kliniką Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie”.

Przypomniano, że to ten naukowiec jako „pierwszy na świecie opublikował wnioski ze swoich obserwacji klinicznych dotyczących wpływu amantadyny na przebieg COVID-19”. „To było podstawą do zaplanowania badania klinicznego, które uzyskało finansowanie Agencji Badań Medycznych (ABM) i jest pierwszym na świecie zarejestrowanym badaniem klinicznym nad amantadyną w COVID-19. Dziś weszliśmy do europejskiego konsorcjum naukowego, które chce kontynuować te badania” – potwierdził prof. Rejdak w rozmowie z „ND”.

Jak wyjaśniono, „naukowcy wspólnie składają wniosek o finansowanie swoich badań w ramach unijnego projektu Horizon 2021”. „Chcą analizować wpływ amantadyny we wczesnej interwencji terapeutycznej” – napisano. „Uważamy, że nie samo wyleczenie COVID-19 jest tu kwestią kluczową, lecz przede wszystkim zapobieganie mu” – wyjaśnił prof. Rejdak.

Wsparcie dla działalności prof. Rejdaka wyraził minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. „Działalność prof. Konrada Rejdaka i całego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w kwestii amantadyny i jej skutków zdrowotnych w COVID-19 jest coraz bardziej zauważalna i wiążemy z tym ogromną nadzieję, dlatego gratuluję, że jego praca została zauważona. Deklarujemy nasze wsparcie” – powiedział minister cytowany przez gazetę.

„Być może już niedługo terapia amantadyną będzie rekomendowana nie tylko w Polsce, lecz także znajdzie się w dyrektywach europejskich” – powiedział dziennikowi prezes ABM dr hab. Radosław Sierpiński. Podkreślił, że „udział w projekcie Horizon pokazuje wysoką jakość polskiej nauki”.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -